úterý, 13 červen 2017 12:49

Report z MMČR Junior, Kaplice, 10.6.2017

Report z MMČR Junior, Kaplice, 10.6.2017 Jana Terešáková

Čtvrtý díl sedmidílného seriálu „Lorenc – Logistic“ MMČR Junior v motokrosu hostila v sobotu, 10. června náročná trať Blanská Kotlina v Kaplici. Na startu se sešlo 108 závodníků z Rakouska, Slovinska, Maďarska, Polska, Slovenska a samozřejmě z celé České republiky. Vládlo příjemné jarní počasí, divácká kulisa ale bohužel víceméně chyběla. Závodilo se ve třídách 50ccm, 65ccm, 85ccm, 125ccm 2T a MX2 Junior.

Ve třídě 50ccm sice v obou jízdách nejlépe odstartoval Dominik Valter z SMS Praha, ale dvakrát se nakonec musel sklonit před lídrem seriálu Davidem Widerwillem z Cermen Racing Teamu, který si dvěma dalšími vítězstvími v Kaplici jasně upevnil náskok na čele seriálu právě před Valterem. Celkově druhý byl klasifikován Valter a bronz si vyzávodil Vojtěch Baláž z SMS Morava, kterému patří třetí pozice i průběžně. Výborně si v první jízdě vedl též Marek Novák z SMS Praha (2. místo), kvůli nezaviněnému pádu ve druhé jízdě však musel ze závodu odstoupit. Své první pódiové umístění v letošní sezóna zaznamenal ve druhé jízdě také mladý maďarský jezdec Ferenc Orlov.

V kategorii 65ccm to tentokráte bylo poprvé pouze s účastí českých jezdců. Dobrou formu v první jízdě opět ukázal Matěj Skořepa z SMS Pardubice, když vyhrál první jízdu, která byla předčasně ukončena v posledním kole základního času kvůli jeho pádu. Do druhé jízdy už nenastoupil, a tak se nakonec celkovým vítězem stal jezdec Motosportklubu Málkov v AČR Julius Mikula. Druhé místo si především díky výborné druhé jízdě zasloužil nováček této kategorie Vítězslav Marek z východočeského Cermen Racing teamu. Spolehlivý výkon podal Jiří Klejšmíd z AMK Zejax Motoklubu Chrudim a zaslouženě si odvážel bronz. Do té doby velice vyrovnané vedení v seriálu této třídy díky výpadku Skořepy ovládl Mikula, Skořepa se drží stále druhý, třetí je průběžně Marek.

Třída 85ccm byla také v podání pouze českých jezdců. Letošní překvapení sezóny Jan Wagenknecht ze Starling Motocross teamu poprvé celkově vyhrál závod a zaslouženě se tak dostal i do čela průběžné klasifikace. Druhé místo si z Kaplice odvezl Radek Větrovský z JD 191 KTM RT před Matyášem Chlumem z Motosportu Chýnov. Čtvrtým místem v Kaplici překvapil Daniel Mandys z AMK Zejax Motoklubu Chrudim a pátý byl po delší pauze, způsobené zraněním, jezdec Orion Racing Teamu Petr Rathouský. V této třídě startovala i jediná dívka z celého startovního pole Sára Staňková. Seriál vede Wagenknecht před Martinem Venhodou (Motokrosová škola RT), který měl v Kaplici smůlu ve druhé jízdě při hromadném pádu a třetím Větrovským.

Zato kategorie 125ccm 2T byla nejvíce mezinárodně obsazena a startovalo v ní i nejvíce jezdců. S rozdílem třídy suverénně ovládl obě rozjížďky Rakušan Rene Hofer z Motosportu Chýnov. O zbylé vavříny jako lev bojoval Jiří Matějec z týmu MAX2. Především po špatném startu ve druhé jízdě dotahoval ztrátu, ale ukázal, že celková stříbrná příčka mu zaslouženě patří. Dokonce za sebe v celkových výsledcích odsunul i rychlého Slovince Makse Maussera, který se nakonec musel spokojit až celkovým třetím místem. V první jízdě se blýskl třetím místem Slovák Samuel Struk, který nakonec bral celkové čtvrté místo před Jaroslavem Strnadem s SMS Jižní Čechy. Seriál vede téměř se čtyřicetibodovým náskokem Matějec před Strukem a Strnadem.

V nejstarší kategorii MX2 Junior zatím zaznamenáváme nejvyrovnanější souboje o letošní titul. Však také jeho hlavní dva protagonisté, Jakub Terešák (Motosportklub Málkov v AČR) a Dušan Drdaj (YAMAHA Čepelák RT) mají po čtyřech závodech zcela stejně bodů a o tom, že červenou tabulku lídra poveze na dalším závodě na svém motocyklu Drdaj rozhoduje až další kritérium a tím je vyšší počet vyhraných jízd. V Kaplici to také bylo hodně vyrovnané, ale díky lepší druhé jízdě bral nakonec vítězství jen těsně Drdaj před Terešákem. Výsledky zamotal i Martin Krč z SZA Stav RT, který vyhrál první jízdu. Po hromadné kolizi v prvním kole druhé jízdy, která tak musela být opakována, Krč už do druhého startu pro technický problém nenastoupil, a tak nakonec z Kaplice vydoloval bronz na dvoutaktu jedoucí Petr Polák z JD 191 KTM RT před svým týmovým kolegou Martinem Vondráškem a slovenským reprezentantem Pavolem Repčákem. V průběžném pořadí seriálu si za Drdajem a Terešákem třetí příčku drží Denis Dvořák z DD Racing Teamu.

Další závod juniorského šampionátu bude hostit Nová Paka v sobotu, 8. července. Pozvánku Vám přineseme v týdnu před závodem.