čtvrtek, 27 duben 2017 07:23

Pozvánka na MMČR Junior v Krásné Lípě

Druhým závodem bude pokračovat v Krásné Lípě u Chomutova ve sváteční pondělí, 1.5.2017 Mezinárodní mistrovství ČR v motokrosu juniorů „Lorenc – Logistic 2017“. Startovní rošty opět očekávají zaplnění v podobě kvalitních mladých motokrosařů ze sedmi evropských zemí včetně české juniorské špičky. Jedná se o druhý závod sedmidílného seriálu a startovat se bude ve třídách 50ccm, 65ccm, 85ccm, 125 2T a MX2 Junior.

Tradiční trať juniorského šampionátu v Krásné Lípě letos prodělala několik změn. „Na dráhu jsme navezli 300 tun písku a mírně jsme snížili proskakováky u pitline. Jinak profil tratě zůstává stejný. Na neděli večer jsme připravili pálení čarodějnic a grilování třistakilového čuníka“, informuje a zároveň zve všechny příznivce motokrosu a dobré zábavy Vladislav Terešák z pořádajícího Motosportklubu Málkov v AČR.

Úvodní závod v Horažďovicích už sice částečně poodkryl karty a ambice ohledně letošních mistrovských titulů. Druhý závod ale může mnohé změnit, sezóna je stále ještě na svém začátku. V MMČR Junior mají své jezdce všechna motokrosová střediska SMS (ať už přímo se střediskovou nebo i klubovou příslušností), která v tomto směru spolupracují s Výkonným výborem Svazu motokrosu AČR v oblasti materiální podpory úspěšných jezdců, kteří se pravidelně účastní nejen závodů MMČR Junior, ale i závodů SMS v dětských kategoriích a nedosáhnou na reprezentační peníze.

V nejmenší třídě 50ccm se po prvním závodě ujal vedení David Widerwill z Cermen Racing Teamu, bodově nastejno je však i Dominik Valter z SMS Praha. Jezdec SMS Morava Vojtěch Baláž je s mírným odstupem průběžně třetí. Také v této nejmenší třídě už startují kvalitní zahraniční závodníci, jako například Rakušan Ernecker či Maďar Orlov. Pro ty nejmladší české motokrosaře je jedině dobře, že se mohou otrkávat již od útlého věku v mezinárodním závodnickém prostředí. Komunikace s těmito závodníky v depu může pak mladé kluky motivovat například i pro studium cizích jazyků ve škole. To se samozřejmě týká jezdců všech juniorských kategorií.

Ve třídě 65ccm obhajuje loňský titul Rumun Mario Popovici z Motosportu Chýnov. Obhajovat je vždy těžší, než titul poprvé získat, a tak i v úvodním závodě nechyběly dramatické situace, především v soubojích s Matějem Skořepou z SMS Pardubice, který se v začátku sezóny dobře rozjel a sbírá velké úspěchy i na zahraniční scéně (kvalifikace ME, Mez. Mistrovství Rakouska, atd.). Téměř domácí prostředí bude chtít k dobrému výsledku využít určitě Julius Mikula z Moto Most Klubu v AČR. Dobře si v této třídě na průběžném čtvrtém místě vede i loňský šampión třídy 50ccm Vít Marek z Cermen Racing Teamu či starší z bratrů Erneckerových Max z Motosportu Chýnov, který je průběžně pátý.

kategorii 85ccm byl na prvním závodě suverénem Němec Constantin Piller. Ten zřejmě na druhý závod nepřijede, a tak se otevře cesta ve vedení v seriálu Martinu Venhodovi z týmu Motokrosová škola CZ. Chybět určitě nebude kvalitní maďarský reprezentant Kristof Jakob, o pódium se určitě popere Jan Wagenknecht z východočeského Starling Cross teamu, který se oproti loňskému roku hodně zlepšil. Dobře se letos rozjel i Petr Rathouský z Orion Racing, tohoto jezdce již ale letos stihlo odstavit zranění (momentálně má ruku v sádře), tudíž se v Krásné Lípě bohužel neobjeví.

Třídu 125ccm 2T letos ozdobil jezdec světového formátu, Rakušan Rene Hofer z Motosportu Chýnov. V Horažďovicích zjistil, že vlastně nemá v této třídě přímého soupeře. Jeho účast v Krásné Lípě zatím však není stoprocentní, doléčuje totiž zlámaný prst a sportovní manažer rakouské KTM stále nedal souhlas k jeho startu. V dobrém světle se na úvodním závodě představil i Slovák Samuel Struk, nejlepším českým závodníkem je nováček v této třídě Tomáš Pala z HT Group Racing teamu.

V barvách domácího Motosportklubu Málkov by se měl ve třídě MX2 Junior představit i navzdory zdravotním peripetiím úspěšný juniorský reprezentant Jakub Terešák, který je průběžně druhý za Dušanem Drdajem z Yamaha Čepelák RT. V Horažďovicích překvapil třetím místem Jakub Mencl z SMS Morava, o vavříny v této nejrychlejší kategorii by mohl bojovat například i Slovák Pavol Repčák nebo Dominik Hůla z SMS Jižní Čechy.

Na tomto závodě rozhodně nebudou chybět jezdci týmů JD 191 KTM RT Jiřího Jankovského, východočeského AMK ZEJAX Motoklubu Chrudim, jihočeského EXTREME Motorsport, úspěšného brněnského týmu MAX2, jihomoravského MAXSPEED teamu, vysokomýteckého Mňuk Racing teamu, STR Promotorsport týmu Václava Rozehnala a dalších klubů, jež se juniorskému motokrosu dlouhodobě věnují a pravidelně v této nejvyšší juniorské soutěži angažují své jezdce. Také tito jejich závodníci se budou snažit bojovat o místa v popředí svých kategorií.

Zvláštní ustanovení závodu najdete ZDE.

Tréninky začínají v Krásné Lípě v 7:45 hod, zahájení závodu je plánováno na 12:00 hod.

Evžen Zadražil

Tiskový mluvčí MMČR Junior, 2017-04-26