středa, 26 duben 2017 15:39

Reportáž z 2. závodu ME v motokrosů juniorů

I druhý závod severovýchodní divize EMX65 a EMX85 se konal na dánské půdě, konkrétně v Koldingu o víkendu 15.-16.4.2017, kde se čeští juniorší reprezentanti snažili navázat na úspěšné vystoupení na úvodním podniku ME. Tentokráte se ale museli vypořádat s velmi náročnými, závodními podmíkami.Celý pátek a sobotu propršelo. Závody byly proto přeloženy na neděli. Trvalý déšť tak místní trať značně podmáčel. „Oproti prvnímu podniku ME se kluci museli vypořádat s ještě rozbitější tratí s hlubšími kolejemi. Ve výhodě snad byli jen Seveřani a jezdci z Beneluxu, kteří jsou na takové podmínky zvyklí a mají na nich natrénováno. Pro naše kluky to bylo těžší,“ vysvětloval trenér české juniorské reprezntace Jan Froněk.


I přes svízele se naši reprezentanti nenechali odradit a do rozjížděk položili veškeré síly. Znovu velmi potěšily výsledky českých jezdců v nejslabší třídě EMX65, kde se chtěli dostat opět na pozice, které si vytvořili v předešlém závodě ME v Naestvedu. Minule stříbrného Matěje Skořepu vystřídal v popředí Julius Mikula, jelikož Matěj si právě z minulého podniku přivezl zranění kolena. Před Koldingem netrénoval. Se sebezapřením a s bolestí dokázal nakonec vyjet top 10! V celkovém pořadí skončil sedmý. Před ním se umístil Julius Mikula na 4. místě! Podal velmi pěkný výkon. Jen starty na podmáčené rovině nebyly optimální, ale co ztratil v začátku, dohnal svou rychlostí v průběhu. Ze zadních pozic se dokázal propracovat až ke špičce. Další tři naši jezdci na „65“ se také velmi snažili, ale bohužel se nevyvarovali několika pádům, což je stálo lepší umístění. Jan Janout skončil celkově jako dvanáctý. V první jízdě měl karambol, ale vše si vynahradil v té následující. Po dobrém startu se naladil na slušné tempo a do cíle se přiřítil jako devátý. Ani Antonín Kabát neměl zrovna lehký závod a pády mu moc nepřidaly, přesto se umístil na celkovém 16. místě. O tři příčky za ním skončil Vítězslav Marek. Rychlostně jeho jízda byla vynikající, ale i jemu přitížilo pár pádů. Bojoval a jak sám přiznal, na písku se mu líbilo.


Ve třídě EMX85 naskočili čtyři čeští junioři. Nestartoval Radek Větrovský, který se dává dohromady po pádech z Naestvedu a Drehny. Oproti „65“ je zde konkurence opravdu silná. Dokládají to i nevyrovnané výsledky jezdců na špici. Z našich reprezentantů se nejvíce dařilo Martinu Venhodovi, který se v konečném pořadí vyšvihl na 14. pozici. Podal standardní výkon, k jeho jízdě nebylo co vytknout. O šest pater níže se umístil Jan Wagenknecht, který měl špatné starty a bylo pro něj těžké se propracovat pořadím výše. S podobným problémem se starty a následující stihací jízdou se potýkal i Tomáš Pikart. Velice obtížně se dostával dopředu, Nakonec obsadil až 28. místo. Kvalifikace se mu přitom povedla skvěle a blýskl se 12. příčkou. Výkon našeho nejmladšího jezdce Stanislava Vašíčka si zaslouží velkou pochvalu. Obě rozjížďky dojel a tím tedy splnil cíl, se kterým jel do Dánska.


„Znovu musím klukům vyseknout poklonu, jak i druhý závod pěkně zvládli a upozornili na sebe velmi dobrými výkony. Líbila se mi i atmosféra a celkové zázemí českého týmu. I přes deštivé a blátivé počasí vládla příjemná a optimistická nálada. Kluci si v době zrušených sobotních závodů udělali vlastní program, dlouhý čas trávili čvachtáním v bahně,“ líčil nám Jan Froněk, trenér české reprezentace MX junior, situaci a atmosféru v českém táboře.