středa, 08 březen 2017 07:36

1. kontrolní závod juniorské reprezentace ČR ve Velkém Oseku

První letošní poměření sil mají za sebou čeští juniorští reprezentanti, kteří vyjeli na 1. kontrolní závod do Velkého Oseku v neděli 5. 3. 2017. Je potěšitelné, že ostřejší předsezonní závod si nenechali ujít ti nejlepší, aby potvrdili, že s reprezentací i „kontrolákem“ to myslí vážně. Samotné závody pak nastínily rozložení sil i to, jak jsou někteří po zimní přestávce připravení.

Na náročnou, pískovou trať do Velkého Oseka zamířilo celkem 28 jezdců ze tří tříd v kubaturách 65, 80 a 125 ccm. Závodní podmínky nahrávaly dobrému závodu. Počasí vyšlo a díky Jirkovi Čepelákovi byla i trať velmi dobře připravená. „Všichni jezdci museli absolvovat délku rozjížděk podobnou, jakou pojedou v seriálech mistrovství Evropy,“ sdělil na úvod manažer reprezentace Jan Froněk.

V samotných rozjížďka pak většinou ti nejlepší potvrdili své kvality. V nejnižší kubatuře 65 si to o vítězství rozdali Vítězslav Marek a Julius Mikula. U nich pak do konečného pořadí promluvila lepší poslední jízda u prvně zmíněného. Naopak v 85 se v jasného vítěze vyprofiloval Petr Rathouský. O druhé se naopak přetahovali Tomáš Pikart a Radek Větrovský. Nejvyšší stupínek na pódiu u 125 zase pro sebe naklonil Petr Polák, který v obou jízdách zvítězil, a tak se mohl těšit z prvního letošního vítězství. Za ním skončil na druhém místě Tomáš Pala a na třetím Jiří Matějec. Třídu Open pak ovládl Dušan Drdaj před druhým Jakubem Terešákem a třetím Pavlem Dvořáčkem.

Podle níže přiložených výsledků z tohoto závodu si pak jezdci i jejich treneři můžou naplánovat, jak nejlépe využít poslední měsíc přípravného období k doladěni co nejlepší formy na start prvních ostrých závodů. Jsem rád, že se závodu zúčastnili, až na některé výjimky, ti nelepší z českých juniorů, ač někteří jezdci měli povinnosti ve svých klubech. Seriál dále pokračuje druhým kontrolním závodem v Měcholupech dne 15.3.2017,“ vyzval zainteresované týmy a pozval na další závod Jan Froněk.

Dále se vyjádřil i k setkání s rodiči, které proběhlo bezprostředně po závodě. „Ze schůzky s rodiči vzešel návrh, aby bylo na závodech mistrovství Evropy podporováno více jezdců. Finanční podporu na závody mistrovství Evropy by tak získalo v každé třídě šest jezdců. Podmínkou ovšem je odjetí celého seriálu mistrovství Evropy a českého juniorského mistrovství. Návrh mi přijde jako velmi dobrý a budu ho podporovat. Po skončení závodu v Měcholupech o něm budeme dále jednat a pokud bude většina souhlasit, požádám o schválení Výkonným výborem Svazu motokrosu ČR.“

První kontrolní závod se tedy vydařil dle představ. Nikdo se vážně nezranil, takže všichni můžou startovat na 2. kontrolním závodě v Měcholupech.