pondělí, 14 říjen 2019 03:53

Report Kaplice 2019: Závěrečný závod sezony

V Kaplici se odjel poslední závod MMČR v motokrosu junior 2019. Rozhodovalo se o mistrech, několikanásobných mistrech a v jedné třídě už jenom o vicemistrech republiky. Bylo to jednoduše mistrovské odpoledne. A jak celé dopadlo?

50 ccm
Téměř jistým šampionem letošního roku byl před posledním závodem v Kaplici Maxim Zimmerman. Ten přijel s dvaadvacetibodovým náskokem, k titulu potřeboval tři body a ty získal hned v první rozjížďce, kterou vyhrál. A mohl už předčasně slavit. To, že ve druhé rozjížďce dojel „až“ druhý, nic neznamenalo. Mistrem republiky třídy 50 ccm se tedy stal Maxim Zimmerman. Na druhém místě celkově se letos umístil Jan Veselý. Ten byl Maximovi celý rok v patách, párkrát se dostal i před něj, spokojit se ale musel s druhou příčkou. V Kaplici jel skvěle také celkově třetí jezdec sezony Josef Vrtal (SMS Morava), i v Kaplici, stejně jako v celkovém hodnocení skončil na třetí pozici. Nepopulární bramborovou medaili si v letošním roce vyjezdil Hugo Brant (Cermen s. r. o.), celkově pátý je Dominik Hasoň (SMS Morava), šestý Jaroslav Novotný (SMS Praha).

65 ccm
Dva body chyběly letošnímu mistrovi republiky k titulu a stejně jako Maxim ve třídě 50 ccm, je i tady Vítězslav Marek (Cermen s. r. o.) získal už v první závodní rozjížďce. Tu vyhrál, stejně jako tu druhou a potvrdil tak letošní naprosto povedenou sezonu. Ve třídě 65 ccm za celý rok neztratil jediný bod. Vyhrál všechny jízdy. Mistrem republiky třídy 65 ccm je tedy Vítězslav Marek. Druhým nejlepším jezdcem sezony se stal v sobotu Martin Červenka (APD Racing s. r. o.). Ten neměl úplně nejlepší závodní den, skončil čtvrtý, body mu ale k druhému místo v pohodě stačily. Třetí nejlepší jezdec je letos David Widerwil (Cermen s. r. o.), ten předvedl naopak jeden z nejlepších závodů a v Kaplici dojel jako třetí. Stejně tak jel skvěle i Stanislav Pojar (SMS Praha), v Kaplici si vyjezdil druhou pozici, a kdyby se Davidovi dařilo méně, mohl ho Standa na třetí celkové pozici klidně vystřídat. Takhle je mezi oběma jezdci na konci sezony jenom jednobodový rozdíl. Pátý jezdec celkově je letos Marek Novák (SMS Praha), ten do závodu nastupoval i přesto, že si v kvalifikaci zlomil nos. Jel skvěle a páté místo si potvrdil už v první jízdě. Šestým nejlepším jezdcem sezony se letos stal Jakub Zahradník.

85 ccm
I ve třídě 85 ccm se stal mistrem republiky Vítězslav Marek. Celou sezonu přeskakoval z velké motorky na malou a obráceně a absolvoval vždy dva závody. Kromě titulu mistra světa a Evropy letos tedy získal i dva tituly mezinárodního mistra republiky, což se snad ještě nepovedlo žádnému českému závodníkovi v historii. I v této třídě Víťa zvítězil s velkým bodovým náskokem. Závodění mu usnadnila také absence maďarského jezdce Noela Zarócze na posledních dvou závodech, do té doby byl Víťovi právoplatným soupeřem. Také další jezdci v pořadí předváděli celý rok nádherné závody. Mezi nimi například Jiří Klejšmid, který se stal druhým nejrychlejším jezdcem sezony, druhý skončil i v posledním závodě v Kaplici. Skvěle se dívalo také na jízdy celkově třetího jezdce Jaroslava Katriňáka a všech dalších. Čtvrté celkové místo si vyjezdil letos Jiří Halama (Enduro Klub Semily), páté místo náleží Noelu Zaróczovi, šestý celkově je po posledním závodě Jakub Nevima (SMS Morava).

85ccm

125 ccm 2T
Čtyři body od sebe dělily prvního a druhého jezdce třídy Adama Kovacse (Motosport Chýnov v AČR) a Jana Wagenknechta (Starling Cross Team) před posledním závodem sezony. O titulu se rozhodlo skutečně až na konci dne. Ovšem už v první rozjížďce měl k vítězství blíž maďarský závodník, který jel naprosto čistě a vyhrál stylem start cíl. Naopak na Honzovi byla znát nervozita a jeho závod poznamenalo hned několik chyb a malé pády. Jan Wagenknecht byl v první jízdě až na páté pozici a věděl, že jestli Maďar pojede v té druhé stejně dobře, musí se spokojit s druhým místem. A tak to i bylo. Adam Kovacs byl i ve druhé rozjížďce neomylný a titul mezinárodního mistra republiky patří jemu. Jan Wagenknecht titul z loňského roku neobhájil a skončil celkově druhý. Drama nastalo v Kaplici i mezi třetím a čtvrtým místem, respektive mezi Martinem Venhodou (Team motokrosová škola CZ) a Petrem Rathouským (Orion Racing Team), protože mezi nimi panovala bodová shoda. Jenže bodová shoda panuje i po posledním závodě. Oba jeli skvěle a nasbírali shodně 40 bodů. Jenže díky většímu počtu lepších umístění v sezoně patří celkové třetí místo Martinovi Venhodovi. I když se Petr hodně snažil, musí se spokojit se čtvrtou příčkou. Pátý je celkově v sezoně Daniel Mandys (ÚAMK Zejax Motoklub) a šestý Stanislav Vašíček (Q-Racing Team z. s.).

125 zavod

MX2 junior
MX dvojky jsou jedinou závodní třídou seriálu MMČR juniorů, kde se o titulu rozhodlo už předčasně. A tak se mistrem republiky už v minulém závodě stal Dušan Drdaj (Yamaha Čepelák Racing Team). Dušan vyhrál všechny letošní rozjížďky, kromě těch posledních dvou, protože v Kaplici chyběl. Přirozeně, titul už měl dávno v kapse. Nevyhrál také úplně první rozjížďku roku. V prvním závodě byl celkově lepší Pavel Dvořáček (SMX Racing Team). Ten se ovšem v pořadí propadl dolů, protože do posledních dvou závodů nenastoupil kvůli zranění. Musí se tak spokojit s pátým celkovým místem. Na druhé pozici ho velmi rád vystřídal Martin Vondrášek (Haas Racing Team), který poslední závod v Kaplici vyhrál. Druhý skončil Marek Nešpor (KRTZ Motorsport) a třetí Jiří Matějec (HT Group Racing Team). Ten může být se svým výkonem spokojený, celkově v sezoně je třetím nejlepším jezdcem. Markovi Nešporovi letos patří čtvrtá celková pozice, pátý je Pavel Dvořáček a šestý Milan Šturma (Fostrade s. r. o.).

MX2 zavod

Záznam závodu z Kaplice bude odvysílaný premiérově na Sport 5: 21. 10. v 19:00. Reprízy si můžete pustit čtyři: 22. 10. v 9:20, 23. 10. v 15:45, v 24. 10. ve 23:25 a 25. 10. ve 21:35.

Všem závodníkům děkujeme za skvělou sezonu 2019 a těšíme se na vyhlášení výsledků 19. října v Brně.