pondělí, 02 říjen 2017 21:34

Report z MMČR Junior v motokrosu v Jiníně

Poslední sobota v září hostila v Jiníně za krásného babího léta finálový závod juniorského MMČR v motokrosu „Lorenc – Logistic 2017“. Na startu se sešla stovka závodníků. Ve třídách 50ccm a 85ccm se ještě rozhodovalo o letošních titulech mezinárodních mistrů ČR, v ostatních třídách pak o zbylé vavříny. A samozřejmě se bojovalo i o výsledky v samotném jinínském klání, například ve třídě MX2 Junior to byla parádní podívaná za účasti hned několika kvalitních zahraničních jezdců, kteří se pravidelně úspěšně účastní seriálu ME. Pořadatelem závodu byl klub ERWO Jinín a až na malé drobnosti ohledně zavlažování tratě proběhly závody bez větších komplikací. Hned po závodě se uskutečnilo nejen vyhlášení samotného závodu, ale i vyhlášení celého seriálu.

Ve třídě 50ccm patřil den Markovi Novákovi z SMS Praha. Vyhrál obě jízdy před Davidem Widerwillem z Cermen RT a stal se tak zaslouženým vítězem závodu. V cíli se ale radoval i David Widerwill, neboť hned po první jízdě věděl, že letošní titul v této třídě patří právě jemu. Třetí místo v jinínském klání vybojoval Dominik Valter z SMS Praha, v konečném součtu bodů si udržel pěkné druhé místo. Až na výjimky patřily letošní pódia právě těmto třem jezdcům. Dobře si ale vedli též další mladí piloti, kteří pravidelně sbírali body. Vojtěch Baláž z SMS Morava nakonec bral místo čtvrté a jen těsně za ním skončil Ferdinand Lipka z STR Promotorsportu.

Mezi jezdci kategorie 65ccm už bylo o letošním titulu rozhodnuto. Zajistil si ho již v Horním Újezdu Julius Mikula z Motosportklubu Málkov a přestože už mu o nic nešlo, vyhrál i jinínský závod. Výbornou premiéru v této třídě měl Vítězslav Marek z Cermen RT. Druhým místem v Jiníně si zajistil i celkové druhé místo v seriálu. Výborně zajel v Jiníně také Jan Janout z Multi-Air Jama CZ RT, když byl na skoro domácí trati celkově třetí. Seriálový bronz přeci jen patří Matěji Skořepovi z SMS Pardubice. Ten určitě před sezónou pomýšlel na vyšší příčku, ale zranění a tudíž i nucená pauza uprostřed sezóny ho bohužel z bojů o letošní titul odstavily. Stabilní výsledky podával během celé sezóny Jakub Nevima z Benelli RT CZ, kterému nakonec patřilo v seriálu čtvrté místo před zmíněným Janem Janoutem.

Nejnapínavější souboje až do šachovnicového praporu nabídla třída 85ccm. Jednak sváděli pěkné souboje o první místo v závodě Martin Venhoda z Motokrosové školy RT a Radek Větrovský z JD 191 KTM RT. Několikrát se v závodě předjeli, po součtu obou jízd měli stejně bodů, ale díky lepší druhé jízdě nakonec bral vítězství Martin Venhoda. S jistým odstupem za vedoucí dvojicí si svou pozici hlídal Jan Wagenknecht ze Starling MX teamu. Dobře věděl, že mu to k titulu stačí, a i když na něj zezadu poměrně tlačili další soupeři, jel hlavou a vyplatilo se mu to. Může tak slavit letošní titul v této nejvyrovnanější třídě. Čelo občas pěkně potrápil i celkově čtvrtý Matyáš Chlum z Motosportu Chýnov a i navzdory jednomu vynechanému závodu vybojoval celkové páté místo v seriálu Tomáš Pikart z MaxSpeed RT.

Ve třídě 125ccm 2T byl již letošní šampión jasný, stal se jím Jiří Matějec z týmu Max2. Ten si v Jiníně odskočil do třídy MX2 Junior, ale měl zdatného zástupce. Vynikajícím výkonem přítomné diváky nadchl Daniel Stehlík z JD 191 RT, který byl sice většinu sezóny na marodce, ale v Jiníně dokázal, že na rychlosti nic neztratil. O druhé místo nejen v závodě, ale i v seriálu se pak prali Slovák Samuel Struk s Jiřím Hubálkovským z SMS Pardubice. Oba měli v Jiníně bodově nastejno, nejlépe to ale vyšlo pro Samuela Struka, na třetí místo se stejnými body vklínil ještě Radim Kraus z Motosportklubu Málkov a Jiří Hubálovský byl čtvrtý. Celkově v seriálu byl nakonec druhý Struk, Hubálovský třetí. Čtvrté místo patřilo Tomáši Palovi z HT Group RT, nebýt technického výpadku v Kaplici, mohl se možná objevit na seriálovém pódiu. Dobrými starty povětšinou oplýval Jaroslav Strnad z SMS Jižní Čechy, celkově jeho výkony odpovídají místu pátému.

Ve třídě MX2 Junior se na tomto závěrečném podniku sešli kromě české juniorské špičky i velice rychlí závodníci z Rakouska. Mezi vítězného Michi Sandnera a třetího Rene Hofera (oba Motosport Chýnov), se na pódium vklínil pouze druhý Petr Polák z JD 191 KTM RT. Mistrem republiky se pro letošek stal s přehledem čtvrtý Dušan Drdaj z Yamaha Čepelák RT, neboť oba Rakušané se nemohli kvůli termínovým kolizím účastnit celého seriálu a Petr Polák zpočátku sezóny závodil se svým dvoutaktním strojem, a tak nedosahoval takových úspěchů, jako v závěru sezóny na čtyřtaktu. Přesto v celkovém součtu vybojoval místo třetí za nenápadným Jakubem Menclem z SMS Nepomuk, který po celou sezónu pilně bojoval a sbíral body. Pěknými výkony se blýskl i celkově čtvrtý Martin Vondrášek z JD 191 KRM RT a překvapením sezóny byl určitě Pavel Dvořáček z SMX RT Rudník, který byl celkově pátý. Škoda bylo výpadku Jakuba Terešáka kvůli zraněním a následným operacím, neboť do poloviny sezóny sváděl velice těsné a napínavé souboje s pozdějším mistrem Dušanem Drdajem.

Český motokrosový juniorský šampionát, který letos čítal sedm závodů, určitě opět nabídl kvalitní tratě a poměrně dobrou organizaci závodů. To je i důvodem, proč tento seriál navštěvují jezdci ze zahraničí, i když nutno přiznat, že jich letos jezdilo přeci jen trochu méně. I celkový počet jezdců by se mohl o něco zvednout, na některých závodech byly startovní rošty poměrně dost prořídlé. Přesto se můžeme na rozdíl od většiny okolních zemí pyšnit juniorským seriálem, neboť většina federací těchto zemí ho ani není schopna uspořádat. Budeme tedy doufat, že se opět příští rok sejdeme na závodech tohoto šampionátu a budeme moci sledovat souboje českého motokrosového potěru s kvalitní konkurencí ze zahraničí v bojích o tituly v nové sezóně 2018.