úterý, 28 březen 2017 16:05

Report z MMČR Junior, Horažďovice, 25.3.2017

Report z MMČR Junior, Horažďovice, 25.3.2017 Luděk Sádlo

Úvodním závodem odstartoval v Horažďovicích seriál Mezinárodního Mistrovství ČR v motokrosu Junior „Lorenc – Logistic 2017“.

Pestrá paleta státních vlajek za startem ne nadarmo dávala pocit opravdu silného mezinárodního závodu. Na pěkně připravené trati „Svaté Pole“ se skutečně sešly téměř plné rošty mladých závodníků ze sedmi států! Z pěti vypsaných kategorií pak hned tři vyhráli cizinci. Zpočátku dne byla trať poměrně blátivá a jezdci dost padali, především pak ti na menších motocyklech, odpolední rozjížďky se pak už ale jely za optimálního počasí. Závodu přihlížel i loni nově zvolený prezident Autoklubu ČR Jan Šťovíček.

Závod zhodnotil ředitel závodu a zároveň předseda pořádajícího klubu Motokros Klub Horažďovice v AČR Martin Mída: „Na závod přijelo 156 závodníků, což je pěkný počet, celkově jsem určitě spokojen a navíc nadšen z toho, jak vyšlo počasí. Hodně mě však zklamalo chování některých lidí v depu, především v páteční podvečer, co se parkování aut týče. Někteří absolutně neuposlechli pokynů pořadatele. Pokud chtějí naši jezdci jezdit do zahraničí, měli by toto brát jako samozřejmost, jinde to zkrátka tak funguje“.

Třída 50ccm měla jako jediná zkrácenou trať, zhruba na polovinu - o výjezdy do obou protilehlých svahů. Svou mistrovskou premiéru si zde odbylo hned několik mladých motokrosařů. Nejlepším z nich byl mladý, teprve šestiletý Rakušan Moritz Ernecker z Motosportu Chýnov, který jel na malých kolech a ve slušné konkurenci a hlubokých kolejích nakonec vybojoval pěkné sedmé místo. Před ním byli jezdci, kteří už loni mistrák okusili. Vavřínové třetí místo vybojoval Vojtěch Baláž z SMS Morava, ale na jezdce před sebou přeci jen nestačil. O první místo si to rozdávali Dominik Valter z SMS Praha, který nakonec bral druhé místo jen kvůli horší druhé jízdě. Celkovým vítězem se stal jezdec Cermen Racing Teamu David Widerwill, který tak úspěšně vykročil za týmovou obhajobou titulu v této třídě, když loni byl celkovým vítězem této třídy jeho kolega Víťa Marek.

Ve třídě 65ccm startovalo celkem 35 jezdců a právě zmíněný Víťa Marek byl nelepším nováčkem této třídy. Z prvního závodu si odvezl krásné čtvrté místo. Celkově třetí pozici vybojoval Julius Mikula z Moto Most Klubu, který měl v dopolední kvalifikaci nepříjemný pád. Ten ho však do odpoledních bojů naštěstí nijak nezabrzdil. Velice dobře si vedl i Matěj Skořepa z SMS Pardubice, který optimálně načasoval formu a nakonec skončil celkově druhý. Systémem start-cíl vyhrál druhou jízdu této třídy s obrovským náskokem pozdější vítěz Rumun Mario Popovici z Motosportu Chýnov. Vyhrál i jízdu první, v ní však měl ve třetím kole pád a pár kol tak jezdil na místě druhém právě za Matějem Skořepou, než se mu ho podařilo předjet zpět. V cíli byli oba jen těsně za sebou, což jistě dodalo na zajímavosti ve výsledcích této třídy.

V kategorii 85ccm se z nováčků, přestoupivších z mladší kategorie, nejlépe dařilo Adamovi Májovi z Alima MX RT, když skončil v silné konkurenci na jedenáctém místě. Velký skok dopředu udělal též loňský účastník této třídy Jan Wagenknecht ze Starling Cross teamu, který byl celkově čtvrtý. Pódium pak bylo obsazeno skutečně mezinárodně – třetí skončil u nás již dobře známý Maďar Kristof Jakob, který minulý víkend vyhrál úvodní závod rakouského mistráku v této třídě, druhý byl Martin Venhoda z Motokrosové školy CZ, coby nejlepší Čech a zaslouženým vítězem se pak stal německý závodník z bavorského Dingolfingu Constantin Piller, který vyhrál obě jízdy.

Ve třídě 125ccm Junior, jež je vypsána pro jezdce do devatenácti let, překvapil při své premiéře Tomáš Pala z HT Group RT, loňský bronzový medailista třídy 85ccm. V Horažďovicích se usadil coby nejlepší český závodník na parádním třetím místě. Před ním skončil slovenský závodník Samuel Struk, který loni v této třídě startoval pouze v jednom závodě a nijak se výrazně neprosadil. S obrovským náskokem vyhrál obě jízdy patnáctiletý Rene Hofer z Motosportu Chýnov, který v podstatě neměl konkurenci a ve druhé jízdě ujel svému slovenskému soupeři o téměř celou minutu a osmého v pořadí předjel o celé jedno kolo… Pro český juniorský šampionát je určitě dobře, že ho tento loňský Mistr světa a Evropy třídy 85ccm zdobí svou účastí, nicméně boje o titul v této kategorii budou otevřeny, neboť Renemu se jeden závod českého šampionátu v kalendáři kryje s jeho bohatým zahraničním programem.

Třída nejstarších kluků do jednadvaceti let - MX2 Junior byla výsledkově poměrně zamotaná. Určitý výkonnostní předstih zřetelně zaznamenával již během tréninků Martin Krč z SMS Morava. Vévodil i zpočátku první jízdy, ale pak ho zklamala technika, a tak musel bohužel v polovině první jízdy odstoupit pro poruchu elektroniky svého motocyklu. V té druhé už sice nikomu šanci nedal a zvítězil s náskokem více jak půl minuty pře druhým v pořadí, v celkovém výsledku se však pochopitelně ztratil v hloubi startovního pole. To byla svým způsobem hozená rukavice pro soupeře - třetí tak nakonec poměrně překvapivě skončil další jezdec SMS Morava Jakub Mencl. Druhý pak byl čerstvý oslavenec svých osmnáctých narozenin Jakub Terešák z Motosportklubu Málkov. Ani ten to však neměl vůbec jednoduché. Při jednom předjížděcím manévru v blátivé koleji-nekoleji upadl a další jezdec se mu projel po helmě. Kubu to však z bojů nevyřadilo, zabojoval, jízdu dojel a celkově si tak dal k narozeninám stříbrný věnec. Nejlépe si se všemi nástrahami horažďovické tratě a soupeři nakonec poradil Dušan Drdaj z Yamaha Čepelák RT a zaslouženě tak vyhrál.

Závody rozhodně přinesly očekávané napětí prvního seriálového klání a nám, fanouškům juniorského motokrosu, se určitě nabízí těšení se na druhý závod seriálu, který se pojede ve sváteční pondělí, 17.4. v Mohelnici.

 

Evžen Zadražil

tiskový mluvčí seriálu MMČ Junior

Fotogalerie ze závodu s možností objednání a vyhledání podle startovního čísla - Fotofofr.com

01

Popovici.65ccmDrdaj.MX2.JuniorHofer.125ccmPiller.85ccm