čtvrtek, 07 červenec 2016 19:54

Bojovné MMČR v motokrosu juniorů v Jiníně

Třetím podnikem pokračovalo Mezinárodní mistrovství České republiky v motokrosu juniorů 2016 pod sportovní autoritou Autoklubu ČR. Závodilo se na známé trati v jihočeském Jiníně během slunečného a teplého svátečního úterý 5. července. Zdejší areál patří mezi nejlépe vybavená závodiště u nás a většina mladých pilotů jej má v oblibě i díky řadě tréninkových soustředění, která zde absolvovali. Tyto skutečnosti přivedly do Jinína solidních 152 přihlášených motorek. Jezdců bylo o něco méně, protože několik si jich trouflo hned na 2 kubatury. Potěšilo početné a velmi kvalitní zastoupení zahraničních motokrosařů.

V nejmenší kubatuře do 50 ccm se prosadili favorité, takže došlo na posílení jejich pozic v seriálu. Obě rozjížďky vyhrál Vítězslav Marek (KTM, CERMEN racing team), takže o celkovém zlatu nemohlo být pochyb. Komplikovanější situace nastala mezi nakonec bodově vyrovnanou dvojicí Václav Janout a Miklós Paitz (HUN, oba KTM), kde o stříbru pro Maďara rozhodlo lepší dosažené umístění v některé z jízd. MMČR vede Marek o 12 bodů před Janoutem.

Ve třídě 65 ccm se ještě více prosadila zahraniční konkurence, která naše závodníky vůbec nepustila na stupně vítězů. Vítězem se dle očekávání stal rychlý Mario Popovici (ROM, Motosport Chýnov v AČR). Za ním se umístila dvojice vyrovnaných Maďarů Bence Pergel a László Márk Técsi. Pro české fanoušky, kterých do Jinína tradičně dorazilo jen poskrovnu, mohl být ale potěšující bojovný výkon našich mladých reprezentantů. Nejvíce byl vidět Adam Máj (všichni KTM), který ve 2. jízdě nestačil pouze na rumunského „Supermaria“ a skončil těsně pod celkovou „bednou“. Náskok Popoviciho v šampionátu narostl již na 28 bodů na Técsiho.

Třída 80 ccm dopadla spravedlivě, neboť výsledky celkové jsou shodné s pořadím obou jízd i kvalifikačního tréninku. Zvítězil výtečný René Hofer (AUT, Motosport Chýnov v AČR) před Danielem Stehlíkem, třetí byl Adam Zsolt Kovacs (HUN, všichni KTM). Stehlík nedal Hoferovi nic zadarmo a byl mu vyrovnaným soupeřem. Maďar Kovacs se dostal do vedení seriálu o pouhé 3 body před krajanem Jakobem.

Kubatura 125 ccm 2-takt přinesla tradiční vyrovnanou česko-rakouskou bitvu, ve které Petr Polák (MRG, BO-OIL Racing Team) v 2. jízdě oplatil porážku Renému Hoferovi (AUT, oba KTM) a na „lepší druhou“ při bodové rovnosti celkově zvítězil. Oba piloti se potkávají již od kariérních začátků na malých padesátkách, letos poprvé jsou spolu k vidění na „dvácách“. Vyhecované soupeření patřilo také v Jiníně k tomu nejatraktivnějšímu z nabídky. Pro bronz si došel po kvalitním výkonu Jozef Poslúch (SVK, Husqvarna). Petr Polák je na cestě k titulu, když vede již o 41 bodů před Matějcem.

Nejchutnější chod se v Jiníně servíroval na závěr denního menu. Třída MX2 junior nabídla pekelné tempo, které diktovala Evropou a světem ostřílená trojice týmových kolegů Richard Šikyňa (SVK), Gabriel Chetnicki (POL) a Jan Vondrášek (všichni KTM a JD 191 KTM Racing Team). V uvedeném pořadí se piloti umístili i celkově. V jednotlivých jízdách to mezi nimi pořádně vřelo a zejména 2. jízda se proměnila v nemilosrdnou bitvu. Seriál vede Chetnicki o 31 bodů před Drdajem.

Kompletní výsledky z Jinína lze najít na www.casomeric.cz. MMČR juniorů pokračuje po letní pauze 27.8.2016 v Krásné Lípě u Chomutova.

 

Text: Míra Šimek  

Zde je fotogalerie s možností objednání fotografií a vyhledání podle st. čísla
http://www.fotofofr.com/galerie2/galerie.php?id=119