úterý, 26 duben 2016 13:18

Informace z kvalifikace ME Juniorů 2016

S novou sezónou se rozjela také kvalifikace ME tříd 65ccm a 85ccm. Evropa je rozdělena do čtyřech zón a z každé zóny se pak kvalifikuje deset nejlepších jezdců do finálového závodu, který se letos pojede o víkendu 23.-24. července v Lokti v rámci MXGP. Česká republika patří do severozápadní (NW) kvalifikační zóny, jež je dlouhodobě brána za tu nejkvalitnější. „Tato zóna je hodně nabitá a deset nejlepších pak patří většinou do první dvacítky ve finálovém závodě“, říká trenér juniorské motokrosové mládeže Jan Froněk mladší.

Odjety jsou již kvalifikační závody ME v dánském Slagelse a na Slovensku v Šenkvicích. Ve startovním poli obou tříd samozřejmě nechybějí ani čeští juniorští motokrosaři. Už v Dánsku bylo dost kluků z Čech. Julius Mikula sbíral zkušenosti ve třídě 65ccm, Adam Máj měl na pískové trati nějaké pády, nakonec byla ale ve druhé jízdě klasifikován jako nejlepší Čech na krásném šestém místě, celkově pak byl desátý. Příjemným překvapením v této třídě je Tomáš Pikart. „Tomáš se v Dánsku výrazně projevil. Přitom byl poprvé na písku a neměl to vůbec jednoduché. Celkové dvanácté místo je určitě na premiéru úspěch.“ dodává trenér Froněk. Z českých jezdců si dále z Dánska přivezl jeden bod Julius Mikula, Ondřej Pantoflíček na bodované pozice bohužel nedosáhl. Ve třídě 85ccm Češi bohužel nebodovali vůbec (startovali Radek Větrovský, Martin Venhoda a Petr Rathouský), reprezentaci tvoří povětšinou kluci, kteří přestoupili ze třídy 65ccm. „Klukům ale určitě patří pochvala za to, že přijeli do Dánska bojovat na náročnou pískovou trať. Ve třídě 85ccm je už konkurence daleko větší“, dodává Froněk.

Ve slovenských Šenkvicích se už mladým českým reprezentantům dařilo lépe. Hodně k tomu jistě také přispěl povrch tratě, na který jsou naši jezdci zvyklí. Nejmladší české závodníky doplnil ještě Jan Janout. Nejlépe si pak vedl Tomáš Pikart, který skončil celkově na krásném pátém místě, průběžně se po dvou závodech usadil na místě sedmém. Bodově si v průběžné klasifikaci polepšil i Adam Máj, který je momentálně jedenáctý, slušný počet bodů si ze Slovenska přivezli také Julius Mikula a Jan Janout. Kvalifikační skupinu NW vede po dvou závodech Nizozemec Ivano Van Erp před Belgičanem Liamem Evertsem. Ano, jedná se o syna nejúspěšnějšího motokrosaře všech dob Stefana Evertse, který startuje, stejně jako kdysi jeho otec, s typickým číslem 72.

Také ve třídě 85ccm se v Šenkvicích českým jezdcům již urodilo bodově lépe. Reprezentační čtyřlístek z Dánska doplnili Matyáš Chlum a Jan Wagenknecht. „Honza jel v kvalifikaci hezky, měl pak ale problémy v zaváděcích kolech, takže do závodu bohužel nenastoupil. Radek Větrovský a Martin Venhoda tentokráte již bodovali, Radek ale stále ještě spíše sbírá zkušenosti na pětaosmdesátce a také honí potřebnou fyzičku k tomuto silnějšími motocyklu.“ upřesňuje Froněk. V kvalifikační skupině NW pětaosmdesátek jasně kraluje Švéd Anton Nagy před svým krajanem Emilem Jontrupem.

Oba závody byly hezky připravené, vyšlo i počasí. Nyní se musí pokračovat v práci a určitě alespoň rok počkat, než se u juniorů opět dostaví lepší výsledky…“ uzavírá trenér Jan Froněk.

Další, v pořadí už třetí závod evropské kvalifikace tříd 65ccm a 85ccm, která čítá celkem 5 podniků, hostí nizozemský St. Isidorushoeve ve dnech 31.4.-1.5.2016.

Evžen Zadražil