čtvrtek, 07 květen 2015 09:46

Report z MMČR Junior „Lorenc – Logistic 2015“, Nová Paka, 1.5.2015

Juniorský motokrosový šampionát „Lorenc – Logistic 2015“ pokračoval na prvomájový pátek druhým závodem v Nové Pace. Na startu se opět sešli nejlepší junioři nejen z Čech, ale i z Polska, Rakouska, Maďarska, Slovenska a Ukrajiny. Tentokráte byla trochu oslabena výprava slovenských závodníků, kteří dlouhodobě patří mezi nejpravidelnější účastníky tohoto šampionátu. Měli totiž slovenský mistrák v Myjavě. Zato přijelo poměrně hodně polských pilotů, kteří to neměli do Nové Paky daleko.

Marek Haman, ředitel závodu z pořádajícího Autoklubu v AČR Nová Paka, zhodnotil závod následovně: „Se závodem jsem rozhodně spokojen, jezdecká účast byla poměrně slušná, diváci myslím také odcházeli spokojeni, protože mladí motokrosaři předváděli opravdu hezké souboje. Pomohlo nám i počasí, v polední přestávce optimálně zapršelo a během odpoledne se tak nemuselo už vůbec kropit a bez jakékoli změny tak mohl být dodržen i časový harmonogram závodu.“

Volné tréninky občas doprovázely kapky deště a byla celkem dost zima. Během kvalifikací už bylo lépe a povrch tratě byl optimální. Poměrně velký slejvák přišel během polední přestávky, ale do začátku závodu naštěstí pršet přestalo a i se celkem oteplilo. Ve slušném blátě se tak konala jen první jízda třídy 85ccm, pak už se na trati se specificky načervenalou hlínou dělaly „kostičky“, které uvítá jak jezdec, mechanik, tak i divák. Pořadatelé, kteří mají bohaté zkušenosti i s pořádáním autokrosových závodů, zvládli program celého dne zcela přesně dle časového plánu. V první odpolední přestávce proběhla i vzpomínka na nedávno zesnulého dlouholetého aktivního člena novopackého Autoklubu Radka Buřiče.

E01B3938

V nejmladší třídě 50ccm, která jako jediná jela na zkrácené kolo novopacké trati, překvapil jezdec Moto Most Clubu Julius Mikula. Ten byl sice v kvalifikaci až pátý, ale obě odpolední jízdy vyhrál systémem start – cíl. V té druhé jízdě ho však ke konci celkem slušně stahoval jezdec domácího střediska SMS Pardubice Matěj Skořepa, kterému se dařilo už v kvalifikaci. Jezdec Cermen Racing teamu Vítězslav Marek junior měl sice větší ambice, ale nakonec se musel spokojit až se třetím místem. Hezké čtvrté místo zajel Maďar Noel Zanosz, vítěz úvodního netolického klání Antonín Kabát tentokráte domů spokojen neodjížděl, byl celkově až pátý, čímž nechtěně zajímavě zamíchal průběžným pořadím v seriálu.

E01B4257

Třída 65ccm měla dva jasné favority – Martina Venhodu z Teamu Motokrosová škola a Radka Větrovského z Bo Autoprofi GlassGo Teamu. Oba vyhráli po jedné jízdě, ale vítězství nakonec bral, stejně jako v Netolicích, Martin Venhoda. S mírnou ztrátou, přesto suverénně třetí, skončil v obou jízdách jezdec SMS Střední Čechy Matyáš Chlum. Dařilo se i Tomáši Pikartovi, který byl obě jízdy čtvrtý, páté místo směřovalo do Maďarska díky Bence Pergelovi. V této třídě se poměrně hodně padalo především na proskakovácích, značné problémy dělala i postupně rozbitá trať ve druhých jízdách.

E01B4376

Kategorie 85ccm byla nejpočetněji obsazena, na start se postavilo celkem 36 jezdců z pěti států. Již dopolední tréninky jasně nasvědčovaly soubojům mezi dvěma hlavními soupeři, Petrem Polákem a Rakušanem Rene Hoferem. Oba tito jezdci pobrali po jednom vítězství, ale to rozhodující, ve druhé jízdě, nakonec patřilo jezdci Motosportu Chýnov Rene Hoferovi. Petr Polák (Bo Autopprofi Glassgo Team) se po chybě v úvodu druhé jízdy sice prodral přes všechny soupeře, na Hoferův suverénní náskok už ale nestačil. Dvě třetí místa vybojoval jezdec SZA Stav Teamu Adam Dušek, který nakonec nejlépe vyšel ze souboje se svými největšími soupeři Jiřím Matějcem a Milanem Šturmou.

E01B4381

Dvoutaktní 125ccm svou účastí potěšil český reprezentant v EMX125 Jakub Terešák z Motosport Klubu Málkov v AČR. Naopak, chyběl zraněný vítěz prvního závodu seriálu, Slovák Tomáš Kohút. Kuba Terešák vyhrál kvalifikaci a poměrně bez problémů i první jízdu. V té druhé však udělal hned zpočátku jízdy chybu a dotahoval až z dvacátého místa. Tuto situaci optimálně využil Kryštof Kouble z SMS Střední Čechy, který sice dojel v první jízdě za Terešákem, ale v té druhé pak po chybě svého největšího soupeře s jasným náskokem vyhrál a stal se zaslouženě i celkovým vítězem závodu. Jakub Terešák se z dvacátého místa ve druhé jízdě prokousal až na místo páté, což mu zajistilo celkové stříbro. Stejně jako v Netolicích si po stabilním výkonu zajistil třetí místo jezdec Motosportu Chýnov Lukas Prammer. Lukas ve druhé jízdě nestačil na Poláka Damiana Kojse, který se v cíli druhé jízdy z druhého místa po právu radoval, ale o celkový bronz ho to nepřipravilo. Damian se po horší první jízdě musel spokojit pouze s celkovým pátým místem za spolehlivě jezdícím a celkově čtvrtým Janem Vykutilem.

E01B4389

Třída MX2 postrádala vítěze netolického klání, polského reprezentanta Tomasze Wysockiho. Dobrou formu však naladil jezdec SZA Racing teamu Martin Krč, který byl suverénním vítězem dne. Pěkný styl jízdy byl vidět v podání Martina Vondráška z JD 191 KTM Racing teamu, ten však bral po problémech ve druhé jízdě pouze stříbro. Překvapením bylo třetí místo Martina Kohouta z týmu BV Racing, kterému se vydařila především druhá jízda. Stejně jako na prvním závodě o sobě nechal hodně slyšet celkově čtvrtý Matouš Rejsek, pátý byl svěřenec Petra Bartoše Jiří Vozáb, který se nedávno ukázal v dobrém světle na rakouském šampionátu v Sittendorfu.

Nyní budou mít junioři skoro dva měsíce pauzu, aby se mohli připravit na vysvědčení ve druhém pololetí, a všichni se sejdeme opět v sobotu, 20. června v severomoravské Mohelnici.

Evžen Zadražil, tiskový mluvčí seriálu