pondělí, 27 červen 2022 22:11

Závody v Blanské kotlině na špičkové úrovni

Evropské závody v kategoriích EMX 65 a EMX85 doplněné o boje mezi domácí juniorskou elitou ve třídách do 50ccm a spojených kategorií MX2 a 125ccm 2T bavily diváky v jihočeské Kaplici po celý závodní víkend.

Pořadatelé i letos prokázali svou skvělou připravenost pro pořádání významných podniků motokrosových závodů, a i přes vydatné deště, které v pátek nad Blanskou kotlinou udeřily a trať totálně vymlely, dokázali závodiště znovu připravit a pomohli tak velkou měrou k vysoké úrovni celého podniku.

EMX65

V kategorii do 65ccm zvítězil v první jízdě finský rychlík na stroji GasGas Eeka Laaksonen před Teunisem Spijkermanem z Holandska a nám z MMČR dobře známým slovenským reprezentantem Maximem Zimmermannem. Čtvrtý byl Dán Thoriues Bertram a pátý Van Zoest Chanto. Ve druhé jízdě zvítězil Thorius Bertram těsně před Laaksonenem a Zimmermannem. Čtvrtý byl Spijkerman a pátý další Fin Keskikallio Mauno.

Celkové výsledky:

 1. Eeka Laksonen  47b.
 2. Thorius Bertram  43b.
 3. Maxim Zimmermann  40b.
 4. Teunis Spijkerman  40b.
 5. Mauno Keskikallio  28b.

Maxim Zimmermann Kaplice 1

EMX85

Třída do 85ccm měla ve startovní listině jedno překvapivé jméno. Loňského vicemistra světa a mistra Evropy této kategorie českého reprezentanta Víťu Marka, který se na závody přihlásil na poslední chvíli a na motocykl kubatury do 85ccm usedl téměř po třičtvrtě roce, navíc startoval i v závodech MMČR třídy do 125 ccm 2T a zažil tak pekelný víkend. V prvním závodě zvítězil Holanďan Dean Gregoire těsně před Víťou Markem, který měl horší start do závodu. Třetí dojel Gyan Doensem z Holandska, čtvrtý Švéd Freddie Bartlett a pátý Ian Ampoorter z Belgie. Ve druhé rozjížďce si Holanďané prohodili pořadí a zvítězil Gyan Doensem a Dean Gregoire dojel třetí, mezi tyto jezdce se opět vklínil náš Víťa Marek. Čtvrtý byl Maxime Lucas a pátý Švéd Bartlett.

 1. Gyan Doensem  45b.
 2. Dean Gregoire  45b.
 3. Vítězslav Marek  44b.
 4. Freddie Bartlett  34b.
 5. Maxime Lucas  31b.

85 ccm použít

50ccm

Úvodní rozjížďku nejmenších jezdců ovládl s číslem 137 Matej Masár ze Slovenska před Vojtěchem Zendulkou, který v těsném souboji předčil Davida Podešvu. Čtvrtý dojel Elias Eder a pátý Benedikt Svoboda. Ve druhé rozjížďce svou rychlost ukázal Rakušan Elias Eder startující za Motosport Chýnov, který zvítězil před druhým Davidem Podešvou a třetím Vojtěchem Zendulkou. Čtvrtý byl Němec Oskar Walter a pátý vítěz první rozjížďky Matej Masár.

 1. Elias Eder  43b.
 2. David Podešva  42b.
 3. Vojtěch Zendulka  42b.
 4. Matej Masár  41b.
 5. Oskar Walter  31b.

125ccm 2T

První jízdu ovlivnil hromadný pád v první zatáčce, jízdu tak s obrovským náskokem vyhrál Julius Mikula před Víťou Markem. Třetí Jürgen Lehner, čtvrtý Jiří Klejšmíd a pátý Ladislav Eliáš. Ve druhé rozjížďce přemožitele opět nenašel s číslem 451 jedoucí Julius Mikula před Víťou Markem. Bronzovou pozici vyjezdil Láďa Eliáš, čtvrtou příčku obsadil Jiří Klejšmíd a pátý byl Polák Seweryn Gazda

 1. Julius Mikula  50b.
 2. Vítězslav Marek  44b.
 3. Ladislav Eliáš  36b.
 4. Jiří Klejšmíd  36b.
 5. Jürgen Lehner  31b.

Mikula Kaplice 2

MX2

Kvalifikaci třídy MX ovládl trochu překvapivě Slovák Jaroslav Katriňák sedlající motocykl KTM. Svou rychlou jízdu následně dokázal potvrdit i v úvodní rozjížďce a získal plný počet bodů za vítězství před Tomášem Pikartem. Třetí dojel Adam Máj, čtvrtý byl Daniel Mandys a pátý Florian Dieminger. Druhé rozjížďce vládl Tomáš Pikart, který o více jak dvě vteřiny zvítězil před Danielem Mandysem. Třetí dojel Jaroslav Katriňák, čtvrtý byl Adam Máj a pátý Luděk Černý.

 1. Tomáš Pikart  47b.
 2. Jaroslav Katriňák  45b.
 3. Daniel Mandys  40b.
 4. Adam Máj  38b.
 5. Luděk Černý  31b.

Pikart Kaplice 2

Děkujeme všem co se na organizace závodů podíleli, znovu jsme ukázali, že umíme v České republice uspořádat závody na vysoké úrovni i pro evropskou špičku nadějných motokrosařů.

MMČR juniorů pokračuje 5.7. v Rudníku a tentokráte opět včetně kategorie žen.

Foto: Karolína Hůlová