pondělí, 27 červen 2022 22:11

Závody v Blanské kotlině na špičkové úrovni

Evropské závody v kategoriích EMX 65 a EMX85 doplněné o boje mezi domácí juniorskou elitou ve třídách do 50ccm a spojených kategorií MX2 a 125ccm 2T bavily diváky v jihočeské Kaplici po celý závodní víkend.

Pořadatelé i letos prokázali svou skvělou připravenost pro pořádání významných podniků motokrosových závodů, a i přes vydatné deště, které v pátek nad Blanskou kotlinou udeřily a trať totálně vymlely, dokázali závodiště znovu připravit a pomohli tak velkou měrou k vysoké úrovni celého podniku.

EMX65

V kategorii do 65ccm zvítězil v první jízdě finský rychlík na stroji GasGas Eeka Laaksonen před Teunisem Spijkermanem z Holandska a nám z MMČR dobře známým slovenským reprezentantem Maximem Zimmermannem. Čtvrtý byl Dán Thoriues Bertram a pátý Van Zoest Chanto. Ve druhé jízdě zvítězil Thorius Bertram těsně před Laaksonenem a Zimmermannem. Čtvrtý byl Spijkerman a pátý další Fin Keskikallio Mauno.

EMX85

Třída do 85ccm měla ve startovní listině jedno překvapivé jméno. Loňského vicemistra světa a mistra Evropy této kategorie českého reprezentanta Víťu Marka, který se na závody přihlásil na poslední chvíli a na motocykl kubatury do 85ccm usedl téměř po třičtvrtě roce, navíc startoval i v závodech MMČR třídy do 125 ccm 2T a zažil tak pekelný víkend. V prvním závodě zvítězil Holanďan Dean Gregoire těsně před Víťou Markem, který měl horší start do závodu. Třetí dojel Gyan Doensem z Holandska, čtvrtý Švéd Freddie Bartlett a pátý Ian Ampoorter z Belgie. Ve druhé rozjížďce si Holanďané prohodili pořadí a zvítězil Gyan Doensem a Dean Gregoire dojel třetí, mezi tyto jezdce se opět vklínil náš Víťa Marek. Čtvrtý byl Maxime Lucas a pátý Švéd Bartlett.

50ccm

Úvodní rozjížďku nejmenších jezdců ovládl s číslem 137 Matej Masár ze Slovenska před Vojtěchem Zendulkou, který v těsném souboji předčil Davida Podešvu. Čtvrtý dojel Elias Eder a pátý Benedikt Svoboda. Ve druhé rozjížďce svou rychlost ukázal Rakušan Elias Eder startující za Motosport Chýnov, který zvítězil před druhým Davidem Podešvou a třetím Vojtěchem Zendulkou. Čtvrtý byl Němec Oskar Walter a pátý vítěz první rozjížďky Matej Masár.

1. Elias Eder  43b.
  2. David Podešva  42b.
  3. Vojtěch Zendulka  42b.
  4. Matej Masár  41b.
  5. Oskar Walter  31b.

125ccm 2T

První jízdu ovlivnil hromadný pád v první zatáčce, jízdu tak s obrovským náskokem vyhrál Julius Mikula před Víťou Markem. Třetí Jürgen Lehner, čtvrtý Jiří Klejšmíd a pátý Ladislav Eliáš. Ve druhé rozjížďce přemožitele opět nenašel s číslem 451 jedoucí Julius Mikula před Víťou Markem. Bronzovou pozici vyjezdil Láďa Eliáš, čtvrtou příčku obsadil Jiří Klejšmíd a pátý byl Polák Seweryn Gazda