středa, 03 květen 2017 19:37

Reportáž z EMX125, Holandsko, Valkenswaard

Na šestém podniku MXGP v holandském Valkenswaard startoval i český juniorský reprezentat Petr Polák v závodě EMX125. A právě seriál evropského šampionátu jeho kategorie zde zahajoval sezonu. Na jeho výsledném pořadí se podle jeho slov podepsala smůla.

Vrcholný podnik probíhal o víkendu 22.-23.4.2017 a Petr Polák byl na startovní listině jediným Čechem, jelikož závody se kryly s českým mistrákem v motokrosu. Svojí pozornost jsme tak mohli stočit pouze na něj.V sobotní kvalifikaci se mu velmi dařilo a blýskl se dobrými časy na kolo. Jeho tréninkové časy se pohybovaly v top5 nejlepších. V následné kvalifikaci skončil v rychlejší skupině na 9. místě. „Cítil jsem se opravdu výborně. 9.místo a odstup 1,7 vteřiny na prvního byl výkon, se kterým jsem byl velice spokojený a moc jsem se těšil na poměrení sil v rozjiždkách,“ sděloval Petr Polák.

S optimistickým výhledem tedy šel do první jízdy a s chutí se porovnat s konkurencí na písčitém terénu. Jeho nadšení ale zkalil průběh hned v začátku první rozjížďky. „Neměl jsem příliš dobrý start, někde kolem 30. místa, postupně jsem se ale dostával dopředu. Když jsem ve třetím kole z 19. místa předjížděl jezdce před sebou, došlo ke kontaktu, při kterém jsem ulomil plynové lanko a nemohl jsem pokračovat dál,“ vysvětloval důvody odstoupení Petr Polák.

Bohužel ani druhá rozjížďka nedopadla pro něj příliš šťastně, i když ji lépe odstartoval, ale za další metry na výjezdu z první zatáčky zůstal stát u hromadného pádu. Než se z kritické situace dostal, vyjížděl mezi posledními, cca z 39. místa se ztrátou půl minuty na 38. jezdce. Jeho pozice tak nebyla nikterak valná, ale nepoznamenala ho a v následujících minutách rozvinul bravůrní jízdu. Předvedl mnoho úspěšných předjížděcích manévrů a pořadím stoupal rychle výše. Předjel 20 soupeřů. Svým výkonem jasně všechny přesvědčil, že se s ním musí počítat. Zajížděl totiž časy na kolo první sedmičky a dělal pěkné závody.

„Do jízdy jsem dal vše a nakonec z toho bylo 19. místo a dva evropské body. Se svou jízdou jsem byl spokojen, časy byly na 8. místo,“ řekl Petr Polák.

Pochvalu si vysloužil i od svého trenéra Jana Froňka, který dále poukázal na slabiny, co je třeba zlepšit. „Starty jsou naším největším problémem. Nyní se jim budeme intenzivně věnovat v trénincích, aby do příštího evropského závodu v lotyšském Kegumsu byly už v pořádku a Petr se mohl posunout na pozici, kam patří,“ osvětlil Jan Froněk.