pondělí, 20 březen 2017 16:03

V Měcholupech se odjel 2. kontrolní závod juniorské reprezentace

Po desetidenní odmlce od prvního kontrolního závodu juniorské reprezentace se uskutečnil v pořadí druhý kontrolní závod, který hostily Měcholupy ve středu 15. 3. 2017. Přední jezdci na něm potvrdili formu i výsledky z minulého klání a hlasitě se přihlásili do užšího výběru. Super závody připravili zejména rideři z kategorie 85 ccm, kde lechtali svou jízdou i soupeřením nervy přihlížejícím.

Narozdíl od větší závodní účasti ve Velkém Oseku přicestovalo do Měcholup o poznání méně jezdců. Termín uprostřed pracovního týdne, ale i omluvenky kvůli nemoci trochu zacloumaly startovní listinou, která čítala dohromady pouhých 18 jmen. Pozitivem zůstalo, že špička si toto druhé poměření nenechala ujít. A nemusela litovat. Vyloženě jarní počasí s teplotou kolem 13 stupňů i perfektně připravená trať na pískovém podkladu vyloženě lákala k pořádnému krosu. I tentokráte se jelo na písku, ale s rovnějším reliéfem a s méně skoky než ve Velkém Oseku. Zato si jezdci mohli užít rychlejších zatáček.

Kategorie 65 ccm

Do lídra v kategorii 65 ccm se pasoval Julius Mikula. Po velmi povedených výkonech vyhrál obě rozjížďky, když byl o něco lepší než soupeři. Za ním vždy dojížděl jako druhý Matěj Skořepa, na jehož jízdě bylo vidět velké zlepšení oproti Velkému Oseku. Nyní se vyvaroval chyb a hned se výsledek dostavil. Po srdnatých výkonech si bronz vybojoval Vítězslav Marek. I přes svůj věk, kdy soupeři jsou o dva roky starší, se dokázal poprat s fyzicky těžkou tratí a dojet dvakrát třetí.

Kategorie 85 ccm

Ze všech tříd asi nejvíce přítomné diváky zaujaly závody "85", protože zde mohli zhlédnout opravdu napínavé dějství, čemuž dopomohla i vyrovnanost zavodního pole. Ostatně také startovní rošt byl ze všech tříd nejplnější a navíc nechyběla kompletní česká špička, která se postarala o pořádný rozruch. Nejvíce poutala trojice v popředí Petr Rathauský, Radek Větrovský a Martin Venhoda, která předváděla famózní výkony. Všichni tři rozehráli vyrovnanou partii, ale přeci jen Petr Rathouský byl o kousek napřed. V předsezonní přípravě se dostal do formy a i fyzicky na tom je o něco lepé než soupeři. Obě jizdy tak vyhrál. O druhé místo sváděli boj Venhoda s Větrovským. U Radka bylo ale znát, že po nedávném sundání sádry z ruky ještě chybí fyzička, ale od Oseku udělal zase pokrok. Čtvrtý se vždy v cíli ukázal Tomáš Pikart, kterému se taktéž velmi vedlo. Dařilo si i těm nejmladším, kteří podali velmi sympatické výkony jako pátý Kalný či šestý Máj. "Ze všech mám velkou radost i z toho důvodu, že jejich výkony snesou evropské měřítko," doplnil Jan Froněk, manažer juniorské reprezentace.

Kategorie 125 ccm

Velice slabou účastí se mohla ohánět třída 125 a Open, kde byli dohromady 4 jezdci. V konečných výsledcích se na první místa dostali Petr Polák (125) a Jakub Terešák (Open). Oba zmínění mladí motokrosaři si pak v obou jízdách slušně pozávodili, že pro oba to mohl být velmi dobrý trénink. „Hezky se mi závodilo. Díky tomu, že jel Kuba, měl jsem i tahouna," sdělil nám Petr Polák. Ke sloučeným kategoriím se vyjádřil i Jan Froněk: "Jsem rád, že k nám jezdí i větší kluci, protože ti naši se mají s kým porovnat". Bohužel zde došlo i k pádu  a zranění jezdce Pavla Dvořáčka, který si zlomil klíční kost. Přejeme mu brzké uzdravení!

Jako ve Velkém Oseku, tak i v Měcholupech proběhla schůzka s rodiči mladých jezdců. „Jednomyslně se odhlasovalo, aby byla podpora pro maximálně šest jezdců z jedné třídy, kteří se ovšem zúčastní všech závodů ME a MMČR. S tím půjdu žádat VV Svazu motocrossu AČR, aby to takhle změnili,“ prozradil Jan Froněk.

Dále shrnul pořádání kontrolních závodů i pobídnul k účasti na pozávodních schůzkách. „Závody se mi moc libily. Jdeme správnou cestou a myslím, že takováhle příprava je správná. Volili jsme i speciální povrch tratí, aby byl odlišný, než jen hlína. Určitě to mělo smysl. Také jsme měli štěstí na počasí. Všichni odjížděli s dobrým pocitem a vše bylo v pohodě. Pokud se ostatní chtějí zúčastňovat diskusí, tak můžeme i po 1. podniku MMČR v Horažďovicích. Zvu všechny, kteří mají zájem. Podobné schůzky budou i nadále probíhat a budou se na nich probírat důležité věci, které můžu přednést na VV Svazu motokrosu. Tahle schůzka byla příjemná a konstruktivní.“