středa, 05 říjen 2016 06:52

Finále MMČR juniorů míří do Pacova

Do finálového závodu dospělo Lorenc – Logistic Mezinárodní mistrovství České republiky v motokrosu juniorů organizované Autoklubem ČR. Poslední podnik seriálu se odehraje v sobotu 8. října 2016 na trati v Pacově. Jedno z nejkvalitnějších a nejoblíbenějších tuzemských závodišť tak bude skutečně důstojným prostředím pro rozhodnutí o titulech ve 4 mládežnických kubaturách. Ta pátá – 125 ccm – již svého letošního mistra zná, ale bojovat se bude o stříbrnou medaili.

Kromě sportovních úspěchů a prestiže vybízejí k soupeření o každou příčku i finanční prémie pro nejlepší. Je nepochybně chvályhodné, že Autoklub ČR pro letošní rok navýšil částky, které se po skončení seriálu vyplatí nejlepším šesti v každé třídě. Celková suma dosahuje 400 tisíc Kč, přičemž všichni mistři republiky obdrží 30 tisíc korun. Podrobnosti o prémiích stejně jako výsledky a další informace z juniorského motokrosu můžete již tradičně najít na www.juniormx.cz.

V nejmenší kubatuře do 50 ccm má titul skoro jistý Vítězslav Marek, který celou sezónu dominuje závodnímu poli. Před Pacovem má luxusní náskok 46 bodů na druhého. Tím je Václav Janout, jehož ale bude spíše zajímat obrana stříbra před Martinem Červenkou (všichni KTM). Rozdíl 15 bodů mezi nimi bude asi tou nejzajímavější zápletkou finálového klání těchto nejmladších motokrosařů.

Ve třídě 65 ccm je po letním zranění ruky zpět v dobré kondici Rumun Mario Popovici. V minulém závodě naplno bodoval a posílil vedení v seriálu před maďarským Lászlem Márkem Técsim na 23 bodů. Z našich je nejvíce vidět Adam Máj (všichni KTM), kterému se po letní pauze obzvláště daří a v Krásné Lípě dokázal dokonce poprvé vyhrát závod MMČR. Bohužel mu ale na aktuálně stříbrného Maďara chybí stále 16 bodů. Naopak o pouhých 10 bodů čtvrtý je za ním další maďarský rychlík Bence Pergel, takže Adamova pozice není zcela jednoduchá.

Třída 80 ccm pravidelně přináší zajímavé závody. Vyrovnanou českou špičku zde prohání dva talentovaní maďarští jezdci. Z nich o něco lepší výkony podává Adam Zsolt Kovacs (KTM) a vede šampionát již o výrazných 42 bodů před krajanem Kristofem Jakobem (Husqvarna). Za nimi není bodově daleko Tomáš Pala, kterému ke konečnému stříbru chybí 16 bodů. Za Tomášem jsou v pořadí nebezpeční soupeři jako Martin Venhoda, Radim Kraus a Petr Rathouský (všichni KTM), ale ti by potřebovali k výraznějšímu posunu pořadím nějaký bodově dramatický výsledek závodu.

Přestup do kubatury 125 ccm 2-takt výtečně zvládl Petr Polák. Vzhledem k náskoku 67 bodů je pilot MRG BO-OIL Racing Teamu již nyní jistým mistrem republiky. Naopak za ním v pořadí není nic jistého a druhý Jiří Matějec a třetí Pavel Dvořáček (všichni KTM) půjdou do finálového závodu s rozdílem 7 bodů a dá se mezi nimi očekávat napínavý souboj.

V nejsilnější třídě MX2 junior poklesl na druhé místo zraněný polský Gabriel Chetnicki. Seriálové první místo od něj převzal Jakub Terešák (oba KTM), který ke konci sezóny obnovil pohodu a míří za titulem. Průběžně třetí je zatím Dušan Drdaj (Yamaha), ale při předpokládané absenci Chetnického by se měl posunout minimálně na stříbrnou medaili. Na tu mu chybí 8 bodů, na vedoucího Terešáka ztrácí bodů 24. Mistrovský bronz by mohl zkusit atakovat Jiří Vozáb (KTM), ale při očekávaném průběhu to znamená získat minimálně 38 bodů.

Juniorské MMČR se v letošním roce blýsklo vysokou sportovní úrovní a pořadatelé jednotlivých závodů taktéž zaslouží pochvalu. Kvalitním podnikem zasluhujícím diváckou pozornost nepochybně bude i finále v Pacovském propadu. Pořadatelé srdečně zvou k návštěvě. Celodenní program začíná dopoledními tréninky a kvalifikací, závodit se bude od 12:30 h.

Text: Miroslav Šimek