čtvrtek, 22 září 2016 08:16

Merklín u Přeštic poodhalí řešení motokrosového MMČR juniorů

Lorenc – Logistic 2016 Mezinárodní mistrovství České republiky v motokrosu juniorů organizované Autoklubem ČR v posledních týdnech nabralo tempo a rychle se blíží do finiše. Předposlední podnik seriálu se odehraje v sobotu 24. září 2016 na trati v Merklíně u Přeštic, kam se naše juniorská motokrosová elita vrací téměř na den přesně po roce od loňské vydařené premiéry.

Zahraniční seriály jsou již minulostí, a tak v závěru sezóny 2016 bude pro mladé motokrosaře hlavním úkolem úspěšné dokončení tuzemského šampionátu. Kromě sportovní prestiže jistě lákají i finanční prémie pro nejlepší. Autoklub ČR pro letošní rok navýšil částky, které se po skončení seriálu vyplatí nejlepším šesti v každé třídě. Celková suma dosahuje 400 tisíc Kč, přičemž například všichni mistři republiky obdrží 30 tisíc korun.

V nejmenší kubatuře do 50 ccm má k titulu nejblíže favorizovaný Vítězslav Marek. V první polovině sezóny mu hodně šlapal na paty Václav Janout, ten už ale postupně posbíral ztrátu výrazných 38 bodů. Dramatickou zápletkou posledních jízd tak bude spíše boj o stříbro, protože třetí Martin Červenka (všichni KTM) má formu a odstup 13 bodů za Janoutem by pro něj mohl být řešitelný. Podrobné průběžné výsledky nejen této ale i ostatních tříd samozřejmě můžete najít na www.juniormx.cz.

Ve třídě 65 ccm se prosazuje zahraniční konkurence, mezi kterou vyčnívá Rumun Mario Popovici. Letní zranění jej ale přibrzdilo, a tak se na něj dotáhl maďarský László Márk Técsi ztrácející 17 bodů. Z našich si nejlépe stojí třetí Adam Máj (všichni KTM), který se v posledních závodech rozjel a na Maďara mu chybí jen 12 bodů.

Třída 80 ccm má na čele od začátku sezóny dva talentované maďarské jezdce, kteří na českých tratích už několik let trápí konkurenci. Vede Adam Zsolt Kovacs (KTM) o 22 bodů před Kristofem Jakobem (Husqvarna). Za nimi na třetím místě není bodově daleko domácí Tomáš Pala (KTM), kterému k mistrovskému stříbru chybí 17 bodů. Konkurence na špičce v této třídě je ale poměrně vyrovnaná, takže merklínský závod bude napínavý a zazářit mohou i méně očekávaná jména.

Stroj kubatury 125 ccm 2-takt od letoška standardně sedlá český reprezentant Petr Polák a vede si nadmíru zdatně. V juniorském MMČR nasbíral již o 71 bodů více než jeho nejbližší konkurent v průběžném pořadí Jiří Matějec. Za ním je o 13 bodů Pavel Dvořáček (všichni KTM). Zatímco titul už je téměř rozhodnut pro Poláka, o stříbro a bronz se budou muset naši jezdci ještě poprat. Jsou totiž těsně pronásledováni velmi nebezpečnou zahraniční dvojicí René Hofer (AUT, KTM) a Jozef Poslúch (SVK, Husqvarna). Rakušan se letos rozloučil s dosavadní kariérou na stroji 85 ccm nepřekonatelným hattrickem, když vybojoval tituly mistra světa a mistra Evropy a v Německu vyhrál velmi prestižní ADAC MX Junior Cup. V Česku ale už pravidelně testuje větší motorku a tradiční a vyrovnaný souboj Polák – Hofer bývá vždy ozdobou programu.

Vedení v nejsilnější třídě MX2 junior zatím drží polský reprezentant Gabriel Chetnicki (KTM), ale po karambolu a zranění na minulém závodě v Nové Pace se náskok 34 bodů jeví velmi ohroženým. Dopředu se pohrne jak zatím druhý Jakub Terešák (KTM), tak třetí Dušan Drdaj (Yamaha). Mezi nimi je před Merklínem 16 bodů. S Terešákem to po jinínském závodu vypadalo již trochu beznadějně, ale srpnový bronz z MS juniorů ve tř. 125 ccm jako kdyby jej znovu pozitivně naladil. Drdaj mu přitom bude vyrovnaným konkurentem, což ukázal i v neděli na seniorském MMČR v Opatově. Oba si tam připsali shodně bodů a po jednom vítězství nad tím druhým.

Juniorské MMČR má v letošním roce vysokou sportovní úroveň a rozhodně stojí za diváckou pozornost. Už několikrát se odehrály dramatické bitvy našich reprezentantů s výtečnými zahraničními hosty. Kvalitní motokros s dodatečným nábojem závěru seriálu se odehraje i na západě Čech, kam se nyní šampionát stěhuje. Pořadatelé z Motokros klubu Merklín v AČR srdečně zvou k návštěvě. Kromě zajímavé podívané je pro návštěvníky připraveno rozmanité občerstvení, sociální zázemí anebo parkování přímo u závodiště. Celodenní program začíná dopoledními tréninky a kvalifikací, závodit se bude od 12:30 h.

 

Text: Miroslav Šimek