úterý, 23 srpen 2016 06:09

Motokrosové MMČR juniorů uvidí Krásná Lípa u Chomutova

Zatímco jiné motokrosové seriály mají letos už hotovo nebo stojí před závěrečnými podniky, sedmidílné juniorské mezinárodní mistrovství České republiky organizované Autoklubem ČR se teprve bude lámat do své druhé poloviny. Tím zlomovým závodem bude v pořadí čtvrtý podnik, který se odehraje na trati v Krásné Lípě u Chomutova v sobotu 27. srpna 2016.

Konec letošních bojů se týká třeba mezinárodní motokrosové scény, kde se čeští junioři blýskli povedenými výkony v evropských seriálech FIM a zejména potěšili doslova před pár dny v jednorázovém MS juniorů ve třídách 85 a 125 ccm. Závodilo se 13. – 14. srpna 2016 na jihu Ruska v přímořském letovisku Orljonok. Bíločervené dresy se lvem na prsou oblékli Radek Větrovský a Martin Venhoda v kubatuře 85 ccm a mezi stopětadvacítkami Petr Polák a Jakub Terešák. Kompletní naše reprezentace sedlala motocykly značky KTM. S dlouhým cestováním, neznámým prostředím, náročnou tratí i s kvalitní konkurencí se čeští mladíci popasovali velmi dobře. Bronzem zazářil Terešák a slušivá je i 9. pozice Poláka. Mistrem světa ve tř. 125 ccm se stal belgický Jago Geerts. Menší kubaturu do 85 ccm opanoval známý Rakušan Rene Hofer, zatímco naši nováčci se umístili ve druhé desítce – Venhoda byl 12. a Větrovský bral 16. příčku. Součet umístění nás dostal na výtečné 4. místo v hodnocení národů. Vyhrála Austrálie před Nizozemím a Ruskem, které nás při bodové rovnosti předstihlo až na pomocné kritérium.

Ve zbytku sezóny bude pro mladé motokrosaře hlavním úkolem úspěšné zvládnutí tuzemského šampionátu. Kromě sportovní prestiže jistě lákají i finanční prémie pro nejlepší. Autoklub ČR pro letošní rok navýšil částky, které se po skončení seriálu vyplatí nejlepším šesti v každé třídě. Celková suma dosahuje 400 tisíc Kč, přičemž například všichni mistři republiky obdrží 30 tisíc korun.

V nejmenší kubatuře do 50 ccm má k titulu nejblíže favorizovaný Vítězslav Marek. Tomu nejvíce šlape na paty Václav Janout (oba KTM), který ztrácí jen 12 bodů. Podrobné průběžné výsledky nejen této ale i ostatních tříd můžete najít na www.juniormx.cz.

Ve třídě 65 ccm se prosazuje zahraniční konkurence, mezi kterou vyčnívá Rumun Mario Popovici. Na něj ztrácí již 28 bodů maďarský László Márk Técsi. Z našich si nejlépe stojí čtvrtý Adam Máj (všichni KTM).

Třída 80 ccm má na čele dva talentované maďarské jezdce. Vede Adam Zsolt Kovacs (KTM) o pouhé 3 body před Kristofem Jakobem (Husqvarna). Za nimi je těsně na třetím místě domácí Tomáš Pala (KTM). Kartami v této třídě bude chtít v Lípě zamíchat i zmíněný čerstvý mistr světa Rene Hofer (KTM).

Ten by měl startovat také v kubatuře 125 ccm 2-takt, ve které zatím vládne český reprezentant Petr Polák. Jeho nejbližší konkurent v průběžném pořadí Jiří Matějec (oba KTM). ztrácí citelných 41 bodů. Tradiční a vyrovnaný souboj Polák – Hofer bude ozdobou programu.

Nejsilnější třída MX2 junior je zatím v držení polského talentu Gabriela Chetnického (KTM), který vede o 31 bodů před naším Dušanem Drdajem (Yamaha). Vítězství v Krásné Lípě bude ale chtít urvat domácí Jakub Terešák (KTM), který už by se chtěl po úspěchu v Rusku soustředit jen na silnější motorku objemu 250 ccm.

Juniorské MMČR se v tomto roce zatím představilo na tratích v Mohelnici, Horažďovicích a naposledy v Jiníně u Strakonic. Tam se začátkem července odehrály velmi vyrovnané bitvy, ve kterých se naši mladíci museli popasovat s řadou výtečných zahraničních hostů. Kvalitní motokros s dramatickým nábojem se odehraje i na severu Čech, kam se nyní šampionát stěhuje.

Náročná trať v Krásné Lípě v kopcích nad Chomutovem se může pochlubit řadou moderních terénních překážek, které mladé piloty dokonale prověří. Vše je pro diváky pohodlně přehledné po drtivou většinu dráhy. Zároveň se nejatraktivnější velká lavice nachází přímo před hlavním diváckým prostorem. Pořadatelé z Motosport klubu Málkov v AČR srdečně zvou k návštěvě. Kromě zajímavé podívané je pro návštěvníky připraveno rozmanité občerstvení, sociální zázemí anebo parkování přímo u závodiště.