Logo
Vytisknout tuto stránku

Finálový podnik MMČR juniorů v Horažďovicích

Poslední závod letošního juniorského mistráku hostily Horažďovice. Rozhodující boje o letošní juniorské tituly, pěkné podzimní počasí, kvalitně připravená trať a velice slušné mezinárodní obsazení (přijeli jezdci z osmi států), to vše slibovalo hezké závody.

 

A také že ano. Ve třídě 85ccm měl sice nejlepší výchozí pozici Petr Polák, ale slovenský mladík Šimon Jošt mu pořádně zatopil. Byly momenty, kdy vedle sebe jeli snad půl kola, řídítko na řídítku, až to místy vypadalo, jako by jeli na čtyřkolce. Kupodivu ani při jednom souboji nespadli a bojovali až do šachovnice tak, že by mohli být příkladem i většině seniorských republikánů. Nakonec byl Petr Polák především psychicky dostatečně odolný a titul si vzít nenechal. Třetí místo v seriálu patřilo Martinu Vondráškovi, který opět dokázal, že umí oba zmíněné soupeře porazit, když vyhrál v Horažďovicích druhou jízdu. Náš týmový jezdec Rene Hofer sice neměl svůj den (v první jízdě mu zlobila elektronika na motocyklu, a tak sotva dojel a ve druhé se po vyhraném holeshotu zase záhy poroučel k zemi), byl celkově sedmý a v seriálu mu i navzdory neúčasti ve třech závodech patřilo osmé místo.

Kategorii 125ccm před posledním závodem vedl polský závodník Gabo Chetnicki. Velkého soupeře měl především ve slovenském závodníkovi Tomáši Kohútovi. Ten sice horažďovické klání vyhrál, ale v konečné tabulce seriálu ho dělil od mistrovského titulu pouhopouhý jeden bod. I zde se bojovalo o každý metr až do šachovnice, kartami zajímavě míchal Kuba Terešák, který se dostal ke konci sezóny do výborné formy a nahradil tak v soubojích o pódium v této třídě Dušana Drdaje, který byl v Horažďovicích čtvrtý. V seriálu ale uhájil celkový bronz.

Ve třídě 65ccm se v jako jediné třídě rozhodlo už po první jízdě. Jezdec našeho týmu Adam Kovacs ji vyhrál a bylo jasné, že druhá jízda už může dopadnout jakkoli. V té pak přidal ještě druhé místo, když parádní závod zajel Radek Větrovský, který ji vyhrál a bodově se tak dostal na celkové třetí místo v konečném účtování seriálu. Zajímavý byl moment pár zatáček po staru první jízdy, když se na proskakovácích srazili první dva jezdci a několik dalších do nich následně narazilo. Už už byl závod na zastavení, ale protože se naštěstí nikomu nic nestalo a většina z nich pokračovala v jízdě, závod pokračoval dále. Nejhůře to odnesl Petr Rathouský, který přeci jen musel na ošetření do nemocnice a do druhé jízdy už nenastoupil. Přišel tak o celkové třetí místo v seriálu. Celkově druhý byl v šampionátu Maďar Kristof Jakob, který po většinu roku sbíral právě druhá místa. Jeho náskok neohrozilo ani celkové osmé místo na posledním závodě v Horažďovicích, kde se mu nedařilo ve druhé jízdě.

Ve třídě MX2 bojovali o titul Václav Kovář a Martin Krč. Vaškovi se nakonec přeci jen podařilo svého největšího rivala udržet za sebou obě jízdy, zajímavé ale na obou rozjíždkách této třídy bylo to, že pořadím v závodě hodně zamíchal výborný Polák Tomasz Wysocki. Dokázal totiž vyhrát obě jízdy. Výborně v Horažďovicích zajel i Jonáš Nedvěd, který vybojoval celkové třetí místo. Dobře v této kategorii zaletěli také Němci Moritz Schittenhelm a Marco König. Zajímavým zpestřením této třídy byl i Američan Alexander Nagy, žijící přes léto v Evropě, kde závodí v týmu Husqvarna a v zimě zase doma za velkou louží, ve státě Illinios, kde se účastní závodů AMA v supercrossu.

Každopádně to v Horažďovicích byly moc pěkné závody a souboje výše uvedených jezdců patřily k těm nejzajímavějším, co jsme letos mohli na českých motokrosových tratích vidět. Kdo nejezdí fandit na juniorské mistráky, dělá rozhodně chybu. Ale může to napřesrok napravit…!:-)

Evžen Zadražil, 2014-10-14

© 2016 VV FMS AČR