Vytisknout tuto stránku
čtvrtek, 12 září 2019 00:06

Report Petrovice 2019: Pátý závod sezony

A je to odjeté. Pátý závod sezony mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu junior je za námi. V jedné třídě už je rozhodnuto! Jinde je to velmi těsné. Před námi je už jenom jeden jediný závod, v případě třídy 85 ccm ještě dva. A petrovické klání hodně zamíchalo kartami.

50 ccm
Maxim Zimmerman vyhrál celkově svůj druhý závod sezony a upevnil si tak svoje místo na čele tabulky. Má před sebou, stejně jako jeho soupeři, už jenom jeden závod a zatím není zcela rozhodnuto, jestli se stane letošním šampionem právě on. Náskok má značný, dvacet dva bodů, ale v posledním závodě sezony nebude moct polevit. Nejvíce na něj dotírá průběžně druhý Jan Veselý. Janovi Veselému patřilo také celkové druhé místo v závodě v Petrovicích u Karviné. A to se mu první rozjížďka příliš nepovedla, když skončil čtvrtý, v té druhé měl ale víc štěstí. Třetí dojel v Petrovicích Josef Vrtal (SMS Morava), ani ten neměl obě rozjížďky úplně stoprocentní. Lepší byla první, ve které skončil na druhé pozici. Vrzal je třetí i v průběžném pořadí. Čtvrtá příčka v Petrovicích patřila Hugovi Brantovi (Cermen s.r.o). Čtvrté místo mu „bodlo“. Díky němu tak hezky kontroluje i svoji průběžně čtvrtou příčku před pátým Dominikem Hasoněm (SMS Morava), kterému patřila pátá příčka i celkově v závodě. Šestý byl v Petrovicích Jaroslav Novotný (SMS Praha), sedmý Patrik Nohavica (SMS Morava) a osmý Jan Milota (SMS Praha).

65 ccm
Možná se budete divit, ale ani Vítězslav Marek (Cermen s.r.o.) ve třídě 65 ccm ještě nemá vítězství úplně jisté. Víťa zatím vyhrál všechny dosavadní závody, včetně toho v Petorovicích a samozřejmě už má titul téměř v kapse. Téměř. Chybí mu k němu ještě dva body. Ty bude muset získat v posledním závodě sezony v Kaplici. Jediný, který by ho tak mohl o titul připravit, kdyby ovšem vyhrál na plné čáře a Marek by nedokázal získat chybějící dva body, by mohl být jedině Martin Červenka (APD Racing s.r.o), který i po Petrovicích zůstává průběžně druhý. Také v závodě si vyjel stříbrnou příčku. Na druhou pozici v závodě musel čekat, protože první rozjížďku dokončil jako čtvrtý, ve druhé byl druhý. Ani jeho soupeři totiž nebyli stoprocentní, třetí skončil v Petrovicích Stanislav Pojar (SMS Praha), třetí příčku si zajistil druhým a následně horším šestý místem. Čtvrtý dojel David Widerwill (Cermen s.r.o), lepší mel druhou rozjížďku, ve které skončil třetí. Pátá příčka v Petrovicích patřila Filipovi Křivanovi (SMS Jižní Čechy), šestá Jakubovi Zahradníkovi a sedmá Markovi Novákovi (SMS Praha). Osmý byl Ferenc Orlov (Motosport Chýnov v AČR). V průběžném pořadí je na třetí příčce za druhým Červenkou zatím David Widerwill, který má za sebou jenom o jeden bod čtvrtého Stanislava Pojara. Tak tady to bude ještě velký boj.

85 ccm
Také vyšší třídu 85 ccm vede stále Vítězslav Marek (Cermen s.r.o.), ovšem tady bude ten souboj v závěru sezony divočejší. Už jenom proto, že závod v Petrovicích u Karviné vyhrál průběžně druhý jezdec sezony Noek Zarócz. Vítězslav Marek byl druhý. Tím se bodový rozdíl mezi dvěma nejlepšími jezdci smrsknul ze třinácti na pouhých osm bodů. Navíc ve třídě 85 ccm jezdce čekají místo jednoho závodu ještě dva. Třetí byl v Petrovicích Bence Pergel, jezdec, který se na MMČR junior objevil teprve podruhé. Poprvé, když jel v Kaplici, zvítězil, nyní se musel spokojit se třetí příčkou kvůli pokažené druhé rozjížďce. Čtvrtý skončil v Petrovicích Jiří Klejšmid, průběžně je stále na třetí pozici. Pátý dojel Jaroslav Katriňák ze Slovenska, šestý Jakub Nevima (SMS Morava), sedmý Antonín Kabát (JS Racing s.r.o) a osmý Tomáš Ptáček (SMS Pardubice). Výsledky z Petrovic promíchaly i průběžné hodnocení, čtvrtý průběžně je nyní Katriňák, pátý Nevima a šestý Halama. Bodový rozdíl mezi pátým a šestým jezdcem není velký.

125 ccm 2T
Vítězem mezi stopětadvacítkařemi se stal Jan Wagenknecht (Starling Cross Team). A Honza tohle vítězství opravdu potřeboval. Chce totiž vystřídat na první průběžné pozici soupeře Adama Kovacse (Motosport Chýnov v AČR). V Petrovicích spolu bojovali opravdu hrdinně, Wagenknecht vedl a Kovacse měl nalepeného na zadním kole až do cíle. Kolem cílového praporu nakonec projel Wagenknecht o 0,4 sekundy rychleji. V průběžném hodnocení se ale zatím Wagenknecht před Kovacse nedostal, ovšem stáhl jeho bodový náskok z deseti na čtyři body. 125 ccm 2T čeká, jako téměř všechny třídy, už jenom jeden jediný závod. V něm se rozhodne o letošním mistrovi republiky a bude to napínavé do posledního kola. Ale zpět do Petrovic. Třetí skončil celkově Martin Venhoda (Team motokrosová škola CZ) a čtvrtý Petr Rathouský (Orion Racing Team). Šlo ale o dramatický souboj, kdy se oba jezdci dostali do kontaktu a upadli. Venhoda se ale dokázal rychleji sesbírat ze země a tím pádem byl o místo lepší než jeho soupeř Rathouský. Tento výsledek ovšem udělal parádu v průběžném hodnocení, kde mají nyní jezdci bodovou shodu. A tak bude třída 125 ccm 2T velmi atraktivní hlavně pro diváky a fanoušky. V Petrovicích skončil jako pátý Daniel Mandys (ÚAMK Zejax Motoklub Chrudim), který je zatím pátý i průběžně, šestý dojel Tomáš Švirák (Motosport Chýnov v AČR), sedmý Adam Máj (Alima MX Racing Team) a osmý Josef Novák (Cermen s.r.o.).

MX2 junior
Tady je už o mistrovi republiky rozhodnuto! Stal se jím Dušan Drdaj (Yamaha Čepelák RAcing Team). Dušan byl celou sezonu téměř bezchybný a navíc to vítězství, celkové v Petrovicích a i to celkové v sezoně, dostal v Petrovicích v podstatě zadarmo. Protože jeho jediný soupeř Pavel Dvořáček (SMX Racing Team) do závodů nenastoupil. Zranil se v tréninku a do konce sezony ho už na závodech neuvidíme. Dušan Drdaj vyhrál Petrovice a stal se už dopředu šampionem v této třídě. Druhý v Petrovicích skončil Pavol Repčák, který ale do konečného pořadí sezony nepromluví, na juniorce jel poprvé. Třetí místo patřilo Jiřímu Matějcovi (HT Group Racing Team), který si tak vyjel nejvíc bodů v letošní sezoně a mohl se radovat. Čtvrtý skončil Martin Vondrášek (Haas Racing Team), který má za sebou naopak nejhorší závod sezony, když nepočítáme jednu nulu kvůli pádu z Karlína. Další v pořadí, a to pátý, byl v Petrovicích Marek Nešpor (KRTZ Motorsport), šestý Matúš Tomala, sedmý Patrik Příhoda a osmý Milan Šturma. V tabulce průběžných, a v případě prvního místa i konečných, výsledků je první Dušan Drdaj, druhý zatím Pavel Dvořáček, ovšem kvůli chybějícím bodům je teď za ním třetí Vondrášek jenom o pouhé tři body, a když bude Dvořáček chybět i v Kaplici, vystřídá ho na druhé příčce.

Na další závody se můžete těšit už zanedlouho a to v neděli 22.9. v Dalečíně. Tam bude závodit třída 85 ccm v rámci závodu družstev. Poslední závod MMČR junior se bude konat v sobotu 12. října v Kaplici.

Záznam závodu z Petrovic u Karviné bude odvysílaný premiérově na Sport 5: 16.9. v 19:15. Reprízy si můžete pustit čtyři: 16.9. ve 22:40, 17.9. v 10:10, v 18.9. v 17:10 a 19.9. v 00:05.