středa, 11 květen 2016 08:58

Report z MMČR Junior, Horažďovice, 7.5.2016

Druhý podnik sedmidílného juniorského motokrosového MMČR v motokrosu „Lorenc – Logistic 2016“ se konal první květnovou sobotu v Horažďovicích. Závodu přálo teplé, až letní počasí, připravení pořadatelé zvládli bez problémů trať průběžně zavlažovat a dokonce i v rámci možností naorávat.

O mistrovské body přijelo bojovat celkem 145 mladých motokrosařů. Startovní rošty byly slušně zaplněny nejen českou juniorskou motokrosovou špičkou, ale i hodně dobrými zahraničními závodníky hned ze šesti států. Diváků však přihlíželo jen pár stovek… Zkrátka běžný obraz českého juniorského mistráku, již roky neměnný.

Ve třídě 50ccm si tentokráte vyměnili role dva hlavní favorité. Vítězslav Marek junior z Cermen RT zvítězil a o dva body si tak získal ve vedení seriálu před druhým Václavem Janoutem s SMS Praha, vítězem úvodního závodu v Mohelnici, který byl v Horažďovicích na skoro domácí trati druhý. Na stupních vítězů se zabydlel i mladý maďarský reprezentant Miklós Paitz, který byl třetí a bronzová příčka mu patří i průběžně. V této zpravidla nejméně obsazované třídě startoval pěkný počet 22 závodníků.

V kategorii 65ccm zatím nenašel přemožitele rumunský mladík Mario Popovici z Motosportu Chýnov, který zatím neztratil ani bod a vede seriál o 18 bodů před Maďarem Lásló Técsi, který byl v Horažďovicích druhý. Třetí příčku tentokráte vybojoval Adam Máj z SMS Střední Čechy, v průběžném pořadí mu ale stále patří čtvrtá příčka před dalším maďarským závodníkem Bence Pergelem.

Ve třídě 85ccm tentokráte zvítězil Maďar Adam Kovács z HTS KTM teamu, který má na svém kontě již jeden český titul Mezinárodního mistra ČR ze třídy 65ccm. V celkovém pořadí je druhý za svým maďarským kolegou, ale zároveň i velkým soupeřem Kristofem Jakobem. Ten sice ještě ani jízdu letos nevyhrál, podává však velice vyrovnané výkony, v Horažďovicích byl celkově druhý a seriál průběžně vede právě před Adamem Kovacsem. Překvapivě třetí jezdec z Mohelnice Tomáš Pala z SMS Morava potvrdil, že jeho pódiové umístění nebylo doma na Moravě pouze náhodné a třetí skončil i na druhém podniku v Horažďovicích. Loni velice úspěšný reprezentant ve třídě 65ccm Martin Venhoda z SMS Střední Čechy zatím stále okousává tuto vedoucí trojici ze čtvrtého místa.

Ve dvoutaktních stopětadvacítkách potvrdil svou suverenitu přes zimu velmi dobře připravený Petr Polák z MRG BO-Oil Teamu. Zatím bez ztráty kytičky jasně vede seriál této třídy a má tak namířeno za dalším českým titulem. Jako přes kopírák za ním vždy druhý dojíždí jezdec AMK Zejax Motoklubu Chrudim Pavel Dvořáček, další překvapení letošní sezóny. Jen velice těsně uhájil třetí místo v Horažďovicích i třetí místo v průběžné klasifikaci seriálu Jiří Matějec z týmu MAX2, tentokráte před Adamem Duškem z STR Promotorsportu.

V nejrychlejší třídě juniorského motokrosového mistráku MX2 Junior dvakrát exceloval polský závodník Gabo Chetnicki. Díky oběma vyhraným jízdám se i navzdory zaváhání v úvodní jízdě mohelnického závodu vyhoupl do čela seriálu. Druhé místo dvakrát vybojoval český juniorský reprezentant Jakub Terešák z Motosportklubu Málkov a stříbrná příčka mu zaslouženě patří i průběžně. Bronzový byl v Horažďovicích jezdec Osička MX Teamu Šimon Jošt ze Slovenska, tomu však chybí k lepšímu průběžnému pořadí větší bodová ztráta z úvodního závodu. Systematicky naopak v seriálu sbírá body loňský šampión stopětadvacítek Kryštof Kouble z SMS Střední Čechy a v seriálu se pohybuje na průběžném pěkném třetím místě.

Za pozornost stojí i zajímavé věcné ceny pro nejlepší jezdce v podobě tradičních horažďovických výrobků – sáněk a hokejek. Po více jak měsíční pauze se při příštím juniorském klání setkáme v až v Jiníně, ve státní svátek, v úterý 5. července 2016.